Kur'an yorum tarihinde nur suresi 31. ayet ile ahzab suresi 32-33.,53. ve 59. ayetlerin incelenmesi
Examination of the interpretation of surah al-nur verses no:31 and surah Al-Ahzab verses no: 32,33,53 and 59 in the history
- Tez No: 208105
- Danışmanlar: PROF. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmada genel olarak kadının örtünmesinin, özellikle başını örtmesinin, ilgili Kur'an ayetleri bağlamında ve bir tarih serüveni içerisinde ele alınarak, değişen anlamları tespit edilmeye çalışılmıştır. İlgili ayetlerin nüzûlünden (gelişinden) önceki tarihlerde çeşitli coğrafyalarda hür kadınların daha çok bir sosyal statü (saygınlık:dokunulmazlık) ifadesi olarak başlarını örttüğü tespit edilmiştir. Başörtüsü bu anlamını, Kur'an'ın geldiği ve onu takip eden yüz elli yıllık zaman diliminde (ilk dönem) genel olarak korumuştur. Klasik dönem olarak ifade edilen yaklaşık hicrî 300 ile 700 yılları arasındaki dönemde bazı tefsirler içinde yer alan az sayıdaki normatif (fıkhî:kural koyucu) bazı yorumlardan anlaşıldığına göre başörtüsü saygınlık sembolü oluşunun yanı sıra, sosyal şartların değişimi nedeniyle, kadını kıskanıp saklamanın bir aracı olarak ilave anlamlar kazanmışsa da dönemin karakteristik tefsirlerine bu yeni anlamlar yeterince yansımamıştır. Çünkü bu dönemin tefsirleri ayetlerin tarihsel bağlamını ve dilini yansıtan deskriptif çalışmalardır. Modern dönemde ise genel olarak tarihsel bağlamından bağımsız olarak ele alınan ayetler, daha çok yorumcuların içinde bulundukları psiko-sosyal şartların ve kendilerini konumlandırdıkları düşünce akımlarının süzgecinden geçirilerek metinselci bir okumaya tâbi tutulmuştur. Bu yöntem, çalışmanın konusu olan ayetlerin ve başörtüsünün ilk dönemden farklı anlamlar yüklenmesinde etkili olmuştur. Örtünmenin son iki yüz yılda modernleşme ve oryantalizmin etkisiyle sorunsallaştırılan ve farklı düşünceler arasında kurgulanan bir gerilim unsuruna dönüşmüş olması, örtünmenin sembolizminin çoğalıp çeşitlenmesinde en önemli etkiyi oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, the covering of women, especially covering her head, is handled in the light of the Verses of the Quran and in the history, and change of the meaning of which has been tried to be detected. Before the revelation of Quran, the independent women covered their head as a sign of their social status (esteem) in various regions. Head scarf maintained to be considered in this way after revelation of Quran and in the one hundred and fifty years afterwards (First period of the religion of Islam). As it is understood from some of normative tefsirs (Comment of Quran) head scarf remained to be the sign of social status as well as being the tool of concealing women from the stranger men because of jealousy of their husbands in the period between 4th and 8th centuries in the Islamic calendar which is known as the classic period. But this aspect of the matter is less noticeable in the classical tefsirs of that period. Because in this period, tefsirs were constituted of the descriptive studies which focused on the language and history of the verses. However, in the modern period, tefsirs did not focused on the history of versus but focused on the psycho- social condition in which the commentators were and on comparing them with the movement of ideas which were prevailing around them. This period was affective for making different comments on the verses handled in our study and on the headscarf. The fact that the head scarf has been a tool of problems and tension between the communities having different ideas due to the effect of orientalism has highly affected the symbolism to be highlighted in the issue of headscarf.