Türkiye'de yaşanan gecekondulaşma süreci ve çözüm arayışları: Ankara örneği
The process of gecekondu fact in turkey and solving proposals: The case of Ankara
- Tez No: 208119
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de gecekondu olgusunun gelişimi ve gecekonduya güncel bir çözüm önerisi olarak getirilen kentsel dönüşüm projeleri incelenirken, örnek kent olarak Ankara seçilmiştir. Ankara örneğinde Dikmen Vadisi Konut ve Çevre Geliştirme Projesi ve Kuzey Ankara Girişi (Esenboğa Protokol Yolu) Projesi irdelenmiştir. Nüfusu imkanlar ?ndan daha h?zl? artan kentler, göçlerle kente gelen nüfusun barınma gereksinimlerini meşru yollarla karşılayamayınca ?gecekondulaşma? kentsel mekanda boy göstermektedir. Dolayısıyla; göç, kentleşme ve gecekondulaşma arasında yakın bir ilişki vardır. Gecekondu aynı zamanda toplumsal anlamda, kırsal niteliklerden kentsel niteliklere geçişi simgeleyen bir geçiş kültürüdür. Bunun yanı sıra, gecekondulular, kentle bütünleşme çabasında tampon mekanizma işlevi gören, kendilerine özgü dayanışma ağları (aile, akrabalık, hemşehrilik ilişkileri) içine girerler. Bu ilişkilerin ekonomik, kültürel ve siyasi işlevleri vardır. Dolay?s?yla, gecekondu olgusu, sadece mekansal boyutuyla değil; toplumsal ve kültürel niteliğiyle de anlaşılması gereken önemli bir konudur. Gecekondulaşma tarihine baktığımızda, kentleşme tarihimiz kadar eskilere dayanmakta olduğu görülmektedir. Bu süreç içinde, gecekondu ve gecekondulunun sorunlar? çözümden uzak, etkin olmayan politikalarla ve yasal düzenlemelerle halledilmeye çalışılmış; ancak, gecekondu yapımının önüne 123 geçilememiştir. Özellikle 1980'den sonraki gelişmeler, kentsel toprak kullan m nda kamu yarar kavram n n unutularak, ? ? ? ? ? kentlerde arsa spekülasyonuna neden olmuş ve gecekonduculuk verilen tavizler dolayısıyla örgütlü bir meslek haline gelmiştir. Sonuçta, plansız, düzensiz ve sağlıksız kentler ortaya çıkarken yasalara saygılı davranan vatandaşlar bu davranışlarından caydırılmıştır. Günümüzde, kentsel toprakların sınırına ulaşmasıyla gecekondu sorununun bittiği, sorunun adının artık gecekondu dönüşümü olduğu vurgulanmaktad?r. Gecekondu sorununa güncel bir çözüm önerisi olarak getirilen kentsel dönüşüm projeleri, kentlerimizin gecekondu ve çöküntü alanlar?n?n yeniden üretilerek kente kazand?r?lmas?n? amaçlamaktad?r. Kentsel dönüşüm projeleri, aslında, dönüşüm alanlarının ekonomik, sosyal, fiziksel ve çevresel yapısının uzun vadeli olarak iyileştirilmesini hedefler. Ancak bu projeler, yerel yönetimler ve farklı çıkar grupları için bir gelir kaynağına dönüşmeye başlamıştır. Dolayısıyla asıl hedeften bir sapma söz konusudur. Ayrıca, kentsel dönüşüm projelerinin uzun vadedeki uygulama sonuçlarının, kentte farkl? sorunlara yol açacağı söylenmektedir
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the process of ?gecekondu? fact in Turkey and an actual solving proposal for ?gecekondu? which is urban regeneration Project. Ankara has been taken as a case study in this thesis. Dikmen Valley Project and North Ankara Entrance (Protocol Road) Urban Regeneration Project have been studied. There is a close relationship between migration, urbanization and gecekondu. Gecekondu has a social meaning, it has its own culture. And gecekondu people have solidarity relationships with their family, relatives and compatriots. These relationships have economic, cultural and politic functions. Therefore, we can say that gecekondu fact has not only a residential but also a social, economic, cultural and environmental dimentions and it is an important subject that is necessary to understand. When we look the history of gecekondu, we can see that its history is as old as urbanization?s. In this process, the problems of gecekondu and gecekondu people are tried to solve with inactive policies and legal procedures, but constructing gecekondu can?t be stopped. Especially after 80s, public interest has been forgotten using of urban lands and it cause of urban land speculation. Because of giving concessions to gecekondu constructers, making gecekondu become an orginized method. 125 In the long run, while disordered, unplanned and distorted cities have arosen, citizens who are respectful to laws have been renounced their attitude. A current solving proposal for the gecekondu problem is urban regeneration projects which aim to reproduce the gecekondu and slum areas to regain to cities. Essentially; urban regeneration projects aim to improve this areas socially, economically, physically and environmentally. But they have started to be transformed into a profit source for different interest groups and local administration. It is necessary to pay attention the point that regeneration projects should serve not only physical but also social solutions to this problem. Furthermore, it is said that these projects? practice conclusions cause different problems in cities in the long term.