Wıllıam godwın'in devlet anlayışı
William Godwin's Understanding of State
- Tez No: 208126
- Danışmanlar: PROF.DR. MURTAZA KORLAELÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
18. yüzyıldan itibaren aktif olarak düşünce tarihinde ortaya çıkan anarşist düşüncenin ilk teorisyenlerinden biri olarak kabul edilen W. Godwin'in devlet anlayışına yönelik olan bu çalışma, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın devlet anlayışını esas alması nedeniyle giriş bölümünde bugüne kadar siyaset ve devlet kavramlarına yüklenen önemli tanımlamaların açıklanmasına yer verilmektedir. Siyaset genel olarak insanı yönetme sanatı, devlet ise belirli sınırlar içinde, kuralları ve düzeni olan, bağımsız hükümete sahip insan topluluğu olarak tanımlanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Godwin'in hayatı ve eserleri, anarşizmin tanımı ve çeşitleri ile ilgili bilgiler verilmektedir. Anarşizm, yanlış anlaşılmaya uygun bir kelimedir. Anarşi ve terörle karıştırılmamalıdır. Anarşizm, genel olarak devlet ya da hükümetin olmadığı, otoritenin bulunmadığı yan her türlü devlete kurumlaşmasına karşı bir toplum felsefesini ifade etmektedir. Ortak özellikleri olmakla birlikte yorumlama ve metot farklılıklarından dolayı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitliliklerine rağmen anarşistler, hükümetsiz bir toplum anlayışında birleşmektedirler. İkinci bölümde ise Godwin'in devlet anlayışı ele alınmaktadır. Godwin toplum ve hükümet ayrımı yapmakta toplumun kalıcı ve ilkeleri olduğunu hükümetin ise yok edilmesi gerektiği savunmaktadır. Bu bölümde topluma ve hükümete yönelik ilkeler, yönetim şekilleri ve din konusu üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölüm de ise Godwin'in yönetimin düzenlenmesi için gerekli olan ilkeler hakkındaki düşünceleri ele alınmaktadır. Godwin, yönetimin düzenlenmesi için gerekli olan ilkeleri kanun koyma ve yürütme, fert ve toplum düzeni için gerekli ilkeler, suç ve cezalandırma, mülkiyet olarak sınıflandırmakta ve kendi düşüncelerine göre açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study on the state understanding of W. Goldwin regarded as the first theoreticians of the anarchism actively emerged from the 18. century onward in the history of thought consists of an untroduction, three chapters and a conclusion. Since the study focussed on the understanding of state, in the introduction, the main definitions of politics and state up to date have been dealt with. Anarchism is a word open to misunderstanding. It must not be confused with anarchy and terror. Anarchism refers to a social philosophy in which there exists no state, rule or authority in general, that is a social philosophy against all administrative institutionalization. Despite its common features, because of interpretation and methodical differences, it has some different variations. In spite of this variety, the anarchists agree upon a non-governmental understanding of society. In the second chapter, Goldwin?s understanding of state has been examined. Goldwin makes a difference between society and government, arguing that the society is permanental and has principles and the government must be terminated. In this chapter, the principles of society and government, the systems of government and religion have been also dealt with. In the last chapter, Goldwin?s ideas of the principles necessary for the arrangement of administrative affairs have been studied. Goldwin classifies the principles necessary for administrations as legislation, execution, principles necessary for individual and social order, crime and punishment and property.