İslam hukukunda istihdam ilişkisi ve istihdam edenlerin sorumluluğu
The employment relation and employers' responsibility in Islamic law
- Tez No: 208125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Religion, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Fıkıh kitaplarımızda yer alan ve kendi devirlerinin is ve isçi anlayısının bir yansıması olarak kendisini gösteren ve zamanın sartlarına göre verilmis hükümlerden hareketle o devrin özelliklerini içeren uygulama ve cüzi hükümleri, tamamen farklı bir yapıya sahip günümüz isçi müessesesi ile ilgili zemine tasıyıp bunlardan bir sistem olusturma gibi yanlıs bir tutum içerisine girmek yerine, genel çerçeveden hareket etmek ve ?slam hukûkunun tesri sırasında benzer müesseseler karsısında aldığı tavrı takınmak gerekir. Buna göre yapılması gereken, mevcut haliyle isçilik kurumunu sosyal bir realite olarak kabullenmek ve isçilerin durumlarını iyilestirici önlemler almaktır. ?slam hukûku hem isverene uygun ve hem de isçiye uygun bir is ahlakının teminini hedeflemekte ve isçi ve isverenler arasında mücadele değil sevgi, kardeslik ve ahlakî esaslara göre hareket etmeyi öngörmektedir. ?slam dininde kisinin konumu ne olursa olsun, ister isçi isterse isveren olsun tüm insanlar, insan olmaları itibariyle esittir ve aralarında fark yoktur. ?sçi ve isveren bir sözlesmenin iki tarafı olarak kabul edilmekte ve hiçbir tarafın diğer taraftan üstün olmadığı beyan edilmektedir. ?slam hukûkunda hangi sekilde olursa olsun baskasına zarar vermek ve bu zarara zararla karsılık vermek yasaklanmıstır. Temel prensip, herkesin kendi davranısının sonucuna katlanması ve baskasının meydana getirdiği zararlardan sorumlu olmamasıdır. Ancak toplumda her sahada meydana gelen değismeler ve gelismeler sorumluluğun sınırlarını genisletmeyi gerekli hale getirmis ve temel prensipten istisnalar gittikçe artmıstır. ?nsanlar yanlarında çalıstırdıkları kisilerin meydana getirdikleri zararlardan sorumlu tutulmuslar ve zararın izâlesi anlayısına doğru bir temayül baslamıstır. ?slam hukûkunda, yardımcı sahsın yaptığı isle irtibatı bulunmayan ve isin gereği olmayan davranıslarından dolayı zarara sebebiyet vermesi durumunda isverenin sorumluluğu konusu ecîr-i hâssın sorumluluğu; isverenin, is kazası ve meslek hastalıklarından dolayı sorumluluğu ise ecîri müstereğin sorumluluğu kapsamında çözülecek bir konudur.
Özet (Çeviri)
We need to move from the general frame and assume the attitude that ?slamic law did against the similar institutions in course of chief magistrate instead of assuming wrong attitudes like carrying applications and nominal decisions, which take place in our fiqh books and show itself as a reflection of the work and worker concept of its period and include the features of the period moving from the decisions made according to the conditions of the period, to a differently structured ground about today?s worker constitution and forming a system with these. The due thing which should be done is to accept the worker institution with its present situation as a socially truth and to take amendatory precautions for the workers? situations. Islamic law has been aiming at providing a business ethics suitable to both worker and employer and proposing to move among worker and employer according to the friendship, love and moral principles not to dispute. Whatever a person? s status in Islam, all people who are either workers or employers, are equal to eachother for being human and there is no difference among them. Worker and employer are accepted as the two parts of an agreement and it is affirmed that any party is not superior to the other. To damage somebody by any way and to give damage back to the other is prohibited. The basic principle is that everbody should borne their own behaviours? results and they should not be responsible for the damages one caused. However, developments and alterations in all fields of the society has made widening the borders of responsibility necessary and exceptions from basic principles have risen. People have become responsible for the damages made by the people who work with them and a tendency towards the concept of remotion of the damage has begun. In ?slamic law, when the cooperator man caused a damage because of his behaviours which are not necessary and associated to his work, subject of employer?s responsibility is of worker?s privacy (ecir-i has); employer?s responsibility for occupational accident and occupational illnesses is a subject which will be sorted out in worker?s cooperator?s responsibility (ecir-i müsterek).