Kur'an'ın anlaşılmasında sözlü hitabın rolü
The role of the oral discourse in the understanding of the Qur'an
- Tez No: 208127
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Sözlü kültürden yazılı kültüre geçişle birlikte Kur'an'ın belli bir dönüşüm kazandığı açıktır. Özellikle Kur'an'ın sözlü ve yazılı kültür arasında geçişi sağlayan ayırıcı bir metin olmasından dolayı Kur'an'ın oluşum sürecinin dikkate alınması daha bir önem kazanmaktadır. Çünkü Kur'an'ın oluşum sürecinde kullanılan dil, sözlü kültüre ait özellikler taşıyan hitabî bir dildir. Muhataplarına seslendiği bu dil daha sonraları yazıya geçirilerek mushaf halini almıştır. Muhatapların farklılaşması sonucu veya başka bir deyişle Kur'an'ın sözlü hitaptan yazılı hitaba dönüşmesiyle birlikte mahiyeti ve anlamı konusunda birtakım değişimler olmuştur. Bu açıdan sözlü ve yazılı kültürün dikkate alınmasının, Kur'an hakkında meydana gelen dönüşümlerin yakalanması bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu çalışmanın birinci bölümünde sözlü kültür ve bunun dayandığı zihinsel yapının temel özellikleri hakkında bilgi verilerek Kur'an metninin dayandığı kültürel alt yapı irdelenecektir. Ayrıca Kur'an'ı anlamada temel teşkil edecek olan sözlü ve yazılı kültür arasındaki bazı farklara yer verilecektir. Daha sonraki bölümde ise Kur'an metni, sözlü dil ve kültür bakımından ele alınarak, Kur'an metninde ve üslubunda mevcut olan tekrarlar, yeminler, mübhem anlatımlar ve hazf gibi konulara değinilecektir. Son bölümde ise genel bir değerlendirmenin yanı sıra sözlü bir metin olan Kur'an'ın nasıl anlaşılması ve yorumlanması gerektiği üzerinde bazı değerlendirmelerde bulunulacaktır. Tez izleme jürisinde bulunan hocalarım Prof. Dr. Nahide Bozkurt ve Prof. Dr. Ömer Özsoy'a katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bilhassa bu çalışmanın şekillenmesinde görüş ve eleştirilerini benden esirgemeyen hocam Prof. Dr. Halis Albayrak'a şükranlarımı ifade etmek isterim.
Özet (Çeviri)
The study generally consists of the processes that take place in the understanding of Quran together with the transition from verbal culture to written culture. Taking into account to formation process of Quran over comes into question because especially Quran is a distinctive text which provides transition between verbal and written cultures. In the first chapter of the study, giving information about verbal culture and basic features of intellectual structure on which verbal culture depends, culturel structure upon which Quran text relies is dealt with. Some differences between verbal and written culture that constitute basis in the understanding of the Quran were given place. According as this, the people who live on verbal culture are societies that not yet discovered inscription, and depending on this, have not bookish culture. Second chapter of the study consists of an evaluation of The Quran?s way of addressing. Especially in the context of verbal culture upon which in the first chapter laid stress and verbal language used depending on this Quran text is treated. Because Quran is revealed to Arabians living in verbal culture, its a usual stuation that it conveys elements belonging to verbal culture and verbal language in its expressions and styles. Some evaluations were made on undetermined expressions, repetitions, attestations and elision(hazf) subjects present in verbal narration. The third chapter was allocated to being understood of Quran, as a text behind which verbal culture is dominant. İt?s a usual stuation that there are some meaning gaps from the point of interlocutors who lived after revelation period and faced a completed and in a book form Quran text