Hz.peygamber zamanında kur'an'ın ezberlenmesi ve hafız sahabiler
The process of memorization of koran and the huffaz companions
- Tez No: 208128
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalısma, Hz. Peygamber Zamanında Kur'an'ın Ezberlenmesi olayını ve bu olayı gerçeklestiren Hâfız Sahabîlerin kimliklerinin tespit edilmesini ve günümüz insanlarına aktarılmasını esas almıstır. Çalısmamız, Hz. Peygamber zamanında ?Kur'an'ı ezberlemek? anlamına gelen kavramları, bu kavramların kullanıldıkları ilk dönemden günümüze kadar geçirdikleri degisim süreçlerini, kazandıkları yeni anlamları (anlam daralması, anlam genislemesi ve anlam degismesi gibi durumları), ilk dönemde kullanılan farklı terimlerin günümüzde ortaya çıkardıgı anlam karmasası gibi konuları içermekle birlikte; Hz. Peygamber'in vahyi alısı, (gelen vahyi hafızasına alma gayretleri, vahyi alıs sürecindeki psikolojik durumu), vahyin sahabeye aktarılması, sahabenin Allah ve Rasulü tarafından ayetlerle ve de hadislerle çoluk çocuk, kadın erkek her kesimiyle Kur'an'ı ögrenmeye ve ögrendiklerini tatbik ederek, çevresindekilere ögretmeye tesvik edilmesi süreçleri ve Sahabilerin kimlikleriyle ilgili kısa özlü bilgileri içermektedir. Ayrıca o dönemde cereyan eden ?Bi'r-i Maune? katliamı, bu katliamda sehit edilen Kurra sahabilerin isimleri ve kimlikleri hakkındaki özlü bilgileri içermektedir
Özet (Çeviri)
This study is based on the memorization of the Koran by heart during the time of the Prophet Muhammad, determination of the identities of his huffaz companions , as well as to convey this study to contemporary people. Our study includes concepts which have the meaning of ?Koranic memorization? in the time of the messenger, the process of transformation of these concepts from the first time of usage until today, their new meanings (contraction of meaning, expansion of meaning, the transformation of meaning, etc.), and the confusion of the meanings nowadays, which is caused by the collision of different usages of these concepts: the meanings in their first era versus contemporary meanings. It also includes the way the Messenger received the revelation (His efforts to memorize the revelation, his psychological situation during this event), the passing of the revelation on to the Companions, the processes of encouragement of learning and teaching of the Koran and Hadith to children, men, women of all levels of community; as well as short and basic information about the identities of the Companions. Additionally, it includes the massacre called ?Bi?r-i Maune? which took place in that time and basic information of the names of the Reciter- Companions (Qurra) who were martyred in this massacre and their identities.