Hadis rivayetlerinde iyilik ve kötülük kavramları
The notions of goodness and badness in the narratives of hadith
  1. Tez No: 208140
  2. Yazar: GÜLŞEN KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bir hadis çalısması olan bu tezde iyilik ve kötülük anlamına gelen dört kavram çifti ?tayyib-habis, hayır-ser, hasene-seyyie, birr-ism? hadis rivayetlerinde incelenmistir. Kavramların anlamları öncelikle eski sözlüklerde arastırılmıs, ardından hem Kur'an-ı Kerim'deki hem de hadislerdeki mânâları incelenmistir. ki ana bölümden olusan tezin ilk bölümünde iyilik ve kötülük kavramlarıyla ilgili genel bir çerçeve çizilmistir. Bu bölümde iyilik ve kötülügün tanımı yapılarak tarihi incelenmis ve birer deger olarak önemi ortaya konmaya çalısılmıstır. kinci bölümde ise söz konusu kavramların basta eski sözlüklerdeki anlamları olmak üzere Kur'an-ı Kerim ve hadislerdeki kullanımları arastırılmıstır. Sonuç bölümünde ilgili kavramların anlam degismeleri veya genislemelerine ugrayıp ugramadıkları, kullanıldıkları alanlarda anlam bakımından birbirleriyle örtüsüp örtüsmedikleri açıklanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis that it is a research of hadith four pairs of word what these mean goodness and badness ?tayyib-habis, hayır-ser, seyyie-hasene, birr-ism? were studied in narratives of hadith. The meanings of these words were examined at the historical dictionaries in the very first place. Then they were studied both in Quran and in the narrative of hadith. Thesis is formed two parts. In the first chapter regarding the notions of goodness and badness were informed. The second chapter is formed three parts. In the first part mentioned notions were examined at the historical dictionaries. The meanings of they in Quran were studied in the second chapter. The meanings of mentioned concepts in hadith were examined in the third part. That were obtained consequences were explained in chapter of result.