Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın hak dini Kuran dili adlı eserinde Hıristiyanlıkla ilgili değerlendirmeleri
Muhammed Hamdi Yazir of Elmali and his views of Christianity in haqq dini Quran dili
- Tez No: 208141
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tezimiz, bir giris ve üç ana bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde konunun amacı, sınırları, arastırmanın metodu ve kaynakları üzerinde durulmus, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın, hayatı, eserleri ve lmi kisiligi hakkında bilgi verilmistir. Birinci bölümde Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın, mran Ailesi ve Hz. Meryem ile Hz. sa'nın babasız olarak yaratılması Allah'tan bir kelime ve ruh olmasının ne anlama geldigi hakkındaki görüsleri ortaya konulmustur. kinci bölümde ise ncillerde ve Kur'anda Hz. sa'nın vefatı ref'i ve nüzulü ele alınmıstır. Bu konularda Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın görüsleri belirtilmistir. Ayrıca diger müfessirlerin görüsleri ile Elmalılı'nın görüsleri karsılastırılmıstır. Üçüncü bölümde de, Hıristiyanların temel inanç esasları ile bu esasların Hıristiyanlar tarafından temellendirilmesi üzerinde durulmustur. Muhammed Hamdi Yazır'ın bu kanunlardaki görüsleri ve tenkitleri açıklanmıstır. Ayrıca Müslümanlarla Hıristiyanlara arasındaki tartısma konuları da ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of an intraduction and three chapters. n the intorduction, the aim, limits, method and sources of thesis have been dealt with, and the information of Hamdi Yazır?s life, Works and his scholarly personality has been given. n the first chapter, the views of Hamdi Yazır about family of mran, the virgin Maria and creation of christ without father, his being a word and soul from God have been examined. n the second chapter, the death of christ, his lifting and descending have been studied. Hamdi yazır?s views. Of these matters have been put forward. Addition other commentators views and Hamdi Yazır?s have been compared. n the third chapter, the main beliefs of chris tians and their grounding by christians have bean dealt with, an Muhammed Hamdi yazır?s views an criticisms of these mahhers have been explained. Besides, the matters of debate between muslims and christans have been touched upon.