Sierra Leone için özel mahkeme
Special court for Sierra Leone
  1. Tez No: 208139
  2. Yazar: NADEZHDA YERYOMINA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKÇEN ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Batı Afrika ülkesi Sierra Leone İngiliz himayesinden sonra 1961'de bağımsız hale geldi. Elmas madenleri bakımından oldukça zengindir, buna rağmen batılı sömürgecilerin kışkırttığı ve göz yumduğu iç savaş sonucunda bir hayli fakirleşmiştir. Ayrıca, kanlı elmaslara ismini veren ise, bu elmaslardan edinilen gelir silah alımında kullanılmış ve iç savaş böylece sürmüştür. Ülke 1990'lardan 2002'ye kadar yıkıcı bir iç savaş yaşamıştır. Taraflar cinayet, tecavüz ve işkencenin yanı sıra, insanların kollarının ya da bacaklarının kesilmesini sıradan bir uygulama haline getirmişlerdi. İç savaş sırasında çocuklar isyancılar tarafından zorla asker yapılmıştır, asker olmayı kabul etmeyen binlerce çocuk ve gencin elleri, ayakları kesilmiştir. İç savaş bittikten sonra Sierra Leone'deki adalet sisteminin çok zayıf olmasından dolayı Sierra Leone Devlet Başkanı Tejan Kabbah, Birleşmiş Milletler'e ulusal ve uluslararası nitelikte bir mahkeme kurulmasını talep etmiştir. Bu bağlamda Sierra Leone Hükümeti ve Birleşmiş Milletler arasında yapılan anlaşma sonucunda savaş sırasında işlenen ciddi suçların yargılanması amacıyla 2002'de Sierra Leone için Özel Mahkeme kurulmuştur. Bu çalışma kapsamında Sierra Leone'deki iç savaşın sebepleri belirlenmiş, insanlığa karşı işlenen suçlar, savaş suçları ve uluslararası insani hukukun diğer ağır ihlalleri açıklanmış, Özel Mahkeme'nin kuruluş sureci analiz edilmiş, yargılama yetkisi incelenmiş ve görülen davalara ilişkin bilgiler verilmiştir
Özet (Çeviri)
Sierra Leone is a country in West Africa that had been under British control as a protectorate and gained its independence in 1961. Despite the fact of being rich in diamonds after the civil war that was instigated and left unnoticed by west colonizers Sierra Leone remains absolutely impoverished. Moreover, the profits from so-called ?blood diamonds? were used to buy arms and in this way fueled the civil war. The country experienced a brutal civil war that lasted from 1990ties till 2002. Apart from assaults, rapes, killings and tortures the sides committed the acts of amputation that involved the chopping off of a limb in a wide-spread manner. During the civil war the rebels forcibly recruited child soldiers and those thousands of children and young people who refused to join the rebel army were subjected to acts of amputation. Considering the fact that after the civil war the justice system of Sierra Leone was absolutely destroyed the President of Sierra Leone Tejan Kabbah requested the United Nations to establish a hybrid international-domestic court. As a result in 2002 an Agreement between the United Nations and the Government of Sierra Leone was signed and the Special Court for Sierra Leone was established to prosecute for the most serious crimes committed during the conflict. This thesis provides the reasons that caused the civil war in Sierra Leone, the description of crimes against humanity, war crimes and other serious violations of international humanitarian law, the analysis of the process of the Special Court establishment, the study of its competence and jurisdiction and the information about the cases considered at the Court.