Günahların bağışlanmasına dair hadisler ve değerlendirilmesi
Hadiths on forgiveness of sins and its evaluation
  1. Tez No: 828816
  2. Yazar: YAKUP PAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Günahların Bağışlanmasına Dair Hadisler ve Değerlendirilmesi İnsanın anlam dünyası, birbirine zıt olan ve zıtlıklarıyla da birbirini tamamlayan mefhumlarla doludur. Bu mefhumlardan iyilik ve kötülük ikilisi, davranışları nispetinde insana insanlık içerisinde bir değer atfetmektedir. Hem iyilik ile kötülük eylemlerinin hem de dinin belli başlı kaidelerinin çiğnenmesi sonucunda ortaya çıkan günah ve sevap ikilisi ise insana Allah nezdinde bir değer biçmektedir. Ayrıca günah ve sevabın karşılığı olarak da insana ceza yahut mükafat verilmektedir. Bununla birlikte Allah katında beşerin yaptığı kötü eylemlere ve işlediği günahlara bir af uygulaması da mevcuttur. Bu af uygulaması, İslam'ın iki ana kaynağı olan Kur'an-ı Kerim ve hadislerde bildirilmiştir. Bizim bu çalışmamız da beşerin işlediği günahların affedileceğini haber veren hadis rivayetlerinin mahiyetini anlama ve Kur'an-ı Kerim'le uyumunu inceleme üzerinedir.
Özet (Çeviri)
Hadiths on Forgiveness of Sins and Its Evaluation The human realm of meaning is full of concepts that are opposite to each other and complement each other with their contrasts. Among these concepts, the binary of goodness and evil attributes value to individuals within the realm of humanity based on their actions. The binary of sin and virtue, arising from the transgression of both the acts of good and evil and the fundamental principles of religion, assigns value to individuals in the sight of God. Additionally, as a consequence of sin and virtue, individuals are rewarded or punished. However, in the sight of God, there is also an amnesty provision for the forgiveness of the evil deeds committed by humans. This provision of forgiveness is mentioned in the two primary sources of Islam, the Qur'an and the Hadiths. The purpose of our study is to accurately comprehend the nature of the Hadith narrations that indicate the forgiveness of human sins and to examine their accord with the Qur'an.