Suyûtî'nin hadis ilmindeki yeri
The importance of Al-Suyûtî in the study of hadiths
- Tez No: 208143
- Danışmanlar: PROF. KAMİL ÇAKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalısma, slâmî ilimlerin her dalıyla ilgilenmis olan Suyûtî'nin hadis ilmindeki yerini tespit etmek, özgünlügünün nereden kaynaklandıgını arastırmak, dolayısıyla bir bütün olarak hadis anlayısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. ?Suyûtî'nin Hadis lmindeki Yeri? baslıgında yapılan bu çalısma, giris bölümü dısında iki bölümden olusmaktadır. Giris kısmında arastırmanın amaç, önem ve yöntemine degindikten sonra Suyûtî'nin yasadıgı asra kısaca göz atarak siyasî, sosyal ve ilmî durumu incelenmistir. Birinci bölümde Suyûtî'nin hayatı, seyâhatleri, hocaları, talebeleri, yaptıgı vazifeler ve eserleri hakkında bilgi verilmistir. kinci bölümde Suyûtî'nin hadis anlayısı incelenmeye çalısılmıstır. Suyûtî'nin hadis ilmindeki yeri, usûlcülügü, hadis tenkidçiligi, Suyûtî'nin ?el-Hasâisu'l- Kübrâ? eseri çerçevesinde hadisleri degerlendirmesi, Suyûtî'nin ?ed-Durru'l- Mensûr? adlı tefsirinden hareketle hadis kullanımı ve sünnete yaklasımı gibi konular çerçevesinde hadis ve sünnet anlayısı degerlendirmeye çalısılmıstır. Ayrıca Suyûtî'nin muasırlarıyla yaptıgı tartısmaları ve kendisinin müçtehidlik ve müceddidlik iddiaları da degerlendirilmistir. Bu çalısmadan çıkartabildigimiz ilk önemli sonuç, Suyûtî'nin hadis ve sünnetle çok mesgul oldugu hususudur. Suyûtî, hadis usûlcülügünü bnu's- Salâh'ın hadis usûlü açısından meshur olan“Ulûmu'l-Hadis”adlı eserini genisleterek ortaya koymustur. Bu anlamda Suyûtî, var olan geleneksel hadis 183 usûlunü devam ettirmistir. Suyûtî, rivâyetlerin sıhhatini belirlemede isnâd merkezli degerlendirmeler yapmıstır. Risâle türü olan küçük hacimli eserler basta olmak üzere el-Câmiu's-Sagîr, el-Hasâisu'l-Kübrâ, ed-Durru'l-Mensûr vb. kitaplarında uydurma, mesnedsiz çok nakiller yapmıstır. Hadislerin kritiginde seçici davranmamıs, hadis senedlerini degerlendirmede mütesâhil davranmıstır. Suyûtî, hadis uydurmayı önleme ve sünneti müdafaa alanında ciddi katkıları olmustur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the importance of al-Suyûtî dealing with all the branches of slamic Science in the study of Hadiths, to find out where his originality sourced from; and as a result to put forward the understanding of Hadiths as a whole. This study being carried out under the topic of ?The mportance of al-Suyûtî in the Study of Hadiths? includes two chapters except from the introduction part. In the introduction part, after explaining the aim, importance and method of the study, the era in which al-Suyûtî lived is briefly glanced at in order to examine its political, social and scientific situation. In the first chapter, information about al-Suyûtî?s life, voyages, teachers, students, duties and his works are given. In the second chapter, al-Suyûtî?s understanding of Hadiths is tried to be examined. Namely, al-Suyûtî?s importance in the study of Hadiths, his methods, the criticism he made on Hadiths, the evaluations he made in the light of the work ?el-Hasâisu?l-Kübrâ? upon Hadiths, and his understanding of hadiths and Sunnah in parallel to both ?ed-Durru?l-Mensûr?, a commentary he wrote on the Koran and the subjects such as his approach to the use of Hadiths and Sunnah are tried to be evaluated. Moreover, al-Suyûtî?s discussions with his contemporaries and his claims to be a mujtahid and the mujaddid are evaluated. The first important result to be concluded from this study is al-Suyûtî?s being very busy with Hadith and Sunnah. Al-Suyûtî was putting forward the methods he 185 applied for Hadith by expanding bn al-Salah?s work“Ulûmu'l-Hadis”, a famous work on the ground of Hadith methods. At this point, al-Suyûtî continued the already existed traditional hadith method. In order to indicate the truth of narrations, al-Suyûtî resorted references while making evaluations. He made too much untrue and unbased narrations especially in his short works written in booklet type and in his books like el-Câmiu?s-Sagîr, el-Hasâisu?l-Kübrâ, ed- Durru?l-Mensûr and etc. He was not selective of criticisms on hadiths and he was also lax in evaluating Hadith Documents. However, al-Suyûtî showed great effort in preventing fictitious hadiths and to defending sunnah.