Münavi'nin Suyuti'ye itirazları (Feydu'l-Kadir'in dördüncü cildi özelinde)
Münavi's refusal to Suyuti ( fourth volume of Feydu'l-Kadir)
- Tez No: 211399
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKERİYA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Münâvî'nin, Feydu'l-Kadîr isimli eseri, Süyûtî'nin el-Câmiu's-Sagîr'nin en çok kabul gören serhlerinden biridir. Bu eserde, Münâvî, öncelikle hadis metinlerini dil, muhteva ve hüküm yönleriyle incelemis, daha sonra onların sıhhat durumunu belirtmek amacıyla tahrîc ve degerlendirmede bulunmustur. Ancak, hadislerin tahric ve degerlendirmesini yaparken bazen Süyûtî'nin hadis hakkında vermis oldugu hükme itirazda bulunmustur. Bu çalısmada, Münâvî'nin Süyûtî'ye, hadislerin Hz. Peygamber'e âidiyeti konusunda yönelttigi itirazların mahiyeti ortaya konulmaya çalısılmıs, bu itirazların bilimsel degeri ve Münâvî'nin hadis ilmindeki yerinin tesbiti, kitabının dördüncü cildi çerçevesinde arastırılmıstır. Çalısmamız, hadislerin tahrîc ve degerlendirmesi kısmıyla ilgilidir. Çünkü Süyûtî, hadisleri dil, muhteva, hüküm yönleriyle incelememistir. Bu sebeple Münâvî'nin Süyûtî'ye olan itirazları da sadece tahrîc ve degerlendirmeyle ilgilidir. Münâvî,, Süyûtî'ye olan itirazlarını iki sekilde dile getirmistir: Birincisi, ?Musannif bunu kitabına almakla hata etti?, ?vehm etti?, ?hata etti? gibi açıktan itirazda bulundugu hadislerdir. kinci olarak ise, açıktan itiraz ifadesi kullanmayıp, haberin senedindeki râvîlerle ilgili âlimlerin söylemis oldukları cerh ifadelerini zikretmesidir. Çalısmanın önemli kısmını Süyûtî'nin sahîh, hasen ve zayıf olarak degerlendirdigi rivâyetlerden Münâvî'nin itirazda bulunup, uydurma olduguna dair kanaat bildirdigi hadisler olusturmaktadır. tirazlar, yukarıda belirtilen çerçeve içinde tesbit edilerek, hadisler yeniden tahrîc ve degerlendirmeye tabi tutulmustur. Arastırma esnasında öncelikle Süyûtî ve Münâvî'nin atıfta bulundugu bilgilerin kaynakları gösterilmis, ancak, sadece bu kaynaklarla yetinilmeyip, ulasabildigimiz baska eserler de dikkate alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Feydu?l-Kadir is the most important commentary of Jami` as-Sagheer by Suyuti. Munavi studied this work with regard to its language, its message and the hadith content. After this study he found that some of the hadith belong to the prophet and some do not. When he studied the those hadith?s he had some objections to Suyuti. In this thesis, I have studied Munavi?s refusal to Suyuti. And at the same time I have studied all those objections and the place of Munavi in the science of hadith. In my dissertation I did not study the language, the content or the messages of the hadith?s but I studied the reliance of the hadith that are attributed to the Prophet (pbuh). Because Suyuti did not examine the hadith?s by the language, content and the message, but examined if those narrations are really by the Prophet. At the same time the objections of Munaawi towards Suyuti are only in the subject of the hadith?s connection to the prophet. Munavi?s objections are in two ways. The first is like ?the writer shouldn?t have taken this hadith in his book?, ?he has done wrong?. The second type is the use of information of narrators. In most of the study hadiths which were objected by Munavi and claimed to be made-up from the narratires of Suyuti which he considered to be accurate, hasen, or weak have been examined. As I said, the hadith objections were done with a method that was explained above. The cited resources by Suyuti and Munavi were shown. In this thesis, I also used other resources.