Avrupa Birliği elektrik ve doğal gaz piyasalarında rekabet ve Türkiye'ye yansımaları
Competition in European electricity and natural gas markets and its reflections to Turkey
- Tez No: 208144
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Avrupa bütünlesmesi her zaman hukuku hedeflerine ulasmak için araç olarak kullanmıstır, elektrik ve dogal gaz piyasalarının serbestlesmesinde de bu ilke geçerli olmustur. AB elektrik ve dogal gaz piyasalarının serbestlesmesi sürecinde anahtar yasal düzenlemeler elektrik ve dogal gaz iç pazarı olusturulmasına iliskin AT Yönergeleridir. Bununla beraber AB enerji iç pazarının yaratılmasında enerji piyasalarına rekabet hukuku kurallarının uygulanmasının tamamlayıcı rolü bulunmaktadır. Bu kapsamda kullanan ana hukuki düzenlemeler AT Antlasmasının 81, 82, 86, 87 ve 88 inci maddeleri ve AT Birlesme Tüzügü'dür. Enerji piyasalarının serbestlesmesi söz konusu hukuki düzenlemelerin elektrik ve dogal gaz piyasalarına etkin bir sekilde uygulanmasını gerektirmektedir. Bu durum ise, AT Komisyonu'nun AT Antlasması'ndan kaynaklanan rekabet kurallarının uygulanmasına iliskin yetkilerini kullanmasının ve ATAD' ın içtihatlarının önemi sonucunu dogurmaktadır. AB henüz tam rekabetçi enerji iç pazarını olusturamamıstır. Ancak iç pazar olusturuldugu zaman AB vatandasları arz güvenligi ve düsük fiyatlardan faydalanabileceklerdir. Bu amaca ulasmak için enterkonneksiyonlar gelistirilmeli, düzenlemeler olusturulmalı ve tam olarak uygulanmalı, AT rekabet kuralları kararlı bir sekilde isletilmelidir.
Özet (Çeviri)
The European integration has always used law as a tool to realize its objectives; in liberalization of electricity and natural gas markets the same principle applies, as well. In the process of liberalizing EU electricity and natural gas markets key legislative measures are EC Directives concerning creating EU electricity and natural gas internal markets. However applying competition rules to these markets is indispensable in achieving an internal energy market in EU. Competition policy has a complementary role in this aspect. The main instruments used are Articles 81, 82, 86, 87, 88 of the EC Treaty and the EC Merger Regulation. The energy liberalization requires comprehensive use of all these instruments in order to bring about and ensure competition in electricity and natural gas markets. This leads to the importance of; The European Commission on using its powers under EC Treaty regarding the enforcement of competition rules and the jurisprudence of The Court of Justice of The European Communities. EU has not yet developed fully competitive internal energy markets. Only when such markets exist will EU citizens enjoy all the benefits of security of supply and lower prices. To achieve this aim, interconnections should be developed, effective regulation rules must be in place and be fully applied, and EC competition rules need to be rigorously enforced.