Karain Mağarası Mikrofauna Tafonomisi
Microfaunal Taphonomy of Karain Cave
- Tez No: 208156
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Karain Magarası'nda (Antalya) sürdürülmekte olan arkeolojik kazılarda 2000 yılına kadar bulunmus olan mikrofauna toplulukları, bu toplulukları bir araya getiren etmenlerin belirlenmesi amacıyla incelenmistir. Arkeolojik kazılardan elde edilen mikrofauna topluluklarının biriktiricilerinin yırtıcılar, özellikle magaralar söz konusu oldugunda da baykuslar oldugu göz önünde bulundurularak bu topluluklar üzerinde yırtıcıların yarattıgı modifikasyonlar arastırılmıs ve bunun yanı sıra da birikme kosulları ile ilgili ipucu verebilecek olan diger tafonomik izler incelenmistir. Pleistosen Döneme tarihlenen jeolojik ünitelerden elde edilen mikrofauna kalıntıları, arkeolojik verilere paralel olarak, daha önce yapılmıs olan faunal ve tipolojik gruplamalar göz önünde tutularak birlestirilmistir. Buna göre, E Gözü'nde on jeolojik üniteden dört, B Gözü'nden yedi jeolojik üniteden elde edilen kalıntılar ise üç arkeolojik mikrofauna toplulugu olarak incelenmistir. ncelenen tüm mikrofauna topluluklarının yırtıcı kusların avlayıp magaraya getirerek yuvası ya da tünegi altında biriktirdigi av toplulukları oldugu, ancak fırsatçı yırtıcılar olan puhu ve alaca baykus tarafından biriktirildikleri için tür temsilinin, ortamda bulunan mikrofauna topluluklarının gerçekçi bir yansıması oldugu ortaya çıkarılmıstır. Sonuç olarak, arkeolojik mikrofauna toplulukları daima yırtıcı toplulugu olarak kabul edilmeli ve bu mikrofaunaya dayalı olarak paleoekolojik yorumlamalar yapılmadan önce olası yırtıcı etkisi arastırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the microfaunal assemblages from Karain Cave (Antalya) unearthed during the archaeological excavations until the year 2000 are investigated with the object of gaining information about their accumulation processes. Bearing in mind that the archaeological microfaunal assemblages are in fact accumulated by the predators, and especially by the owls regarding the caves, possible predator biases and modifications are investigated. Some other taphonomic modifications are also investigated in order to reveal the other possible accumulation processes. The microfaunal remains from different geological units dating to Pleistocene Period are combined in order to gain parallel information with the previous faunal and typological studies. Therefore, microfaunal remains from ten geological units in Chamber E constituted four and seven geological units in Chamber B constituted three microfaunal assemblages. These are formed the basis for the present study. All of the microfaunal assemblages investigated in this thesis appeared to be prey assemblages of predators which are accumulated underneath the nestling or roosting place of an owl. In fact, the identified predators, European eagle owl (Bubo Bubo) and tawny owl (Strix aluco), are both opportunistic predators. Therefore, the species representations of the subjected assemblages are accurate representation of the small mammal communities present in the habitat. As a result, the archaeological microfaunal assemblages should always be considered as a prey assemblage and possible predator biases should be investigated before interpreting palaeoecology.