Karain Mağarası kenar kazıyıcılarının teknolojik ve tipolojik evrimi
Technological and typological of the Karain cave side-scrapers
- Tez No: 51700
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Antalya yakınlarında yer aian Karain mağarasında 1985 yılından günümüze değin yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, Anadolu Paleolitlği için gerçekten önemli ve yeni bilgiler sağlanmıştır. Elde edilen bu bilgilerin yanı sıra, Karain mağarası yontmataş endüstrisiyle ilgili ayrıntılı çalışmalara da ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle, Karain mağarası Orta Paieolitik yontmataş endüstrisi içinde en yaygın alet grubu olan kenar kazıyıcılar üzerinde teknolojik ve tipoiojik analizler yapılmıştır. Konuyla ilgili oluşturulan zengin karşılaştırma materyali ve çok kapsamlı veriler, bu çalışma ile bilim dünyasına sunulmaktadır. Ayrıca, Avrupa, Yakındoğu (Levant) ve Zagros bölgeleri arasındaki durumu çok iyi bilinemeyen Karain mağarasının, Zagros bölgesinde yer alan sterle karşılaştırması yapılarak, bu sitter arasındaki farklı konumu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Excavations at Karain Cave, near Antalya, sine® 1965 to the present tim®, provide numerous new and really important informations to the Anatolian Paleolithic. Beside this, it became necessary to work on tie Karain Cave Paleolithic industries in very detail. Thus, on the side scrapers, which are the most common group of the Karain Cave Middle Paleolithic fithic industry, technological and typological analysis were done. With this study, rich comparative material and very in detail informations were presented to the science on the subject. However, th® situation of the Karain Cave was not clear among Europe, Near East (Levant) and Zagros regions. The comparison of this cave with the sites of the Zagros region provide us some differences on the technological and typological indices. T-fc YUKSEKOfiRCTl* KUBULO WKUiaMTASYOI NEBffiZf