Amerikan Board arşiv belgelerine göre Konya'da tıbbi misyonerlik faaliyetleri (1911-1914)
Medical missionary activities in Konia according to American Board archive documents (1911-1914)
- Tez No: 674217
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamızda 1810 yılında, Hz. İsa'nın öğretisini tüm dünyaya yaymak amacıyla ABD'de temelleri atılan misyoner Protestan bir örgüt olarak Amerikan Board'un Konya'daki sağlık faaliyetleri bağlamında“Konya Amerikan Hastanesi”nin çalışmaları ele alınmıştır. Amerikan Board'un misyonerlik faaliyetleri kapsamında, sağlık alanındaki misyonerlik çalışmalarına bakıldığında bu alanın etki sahasının Müslim-gayrimüslim tebaa olduğu görülmektedir. Gezici sağlık hizmetleri, dispanserler, hastaneler ile tıbbi misyonerlik faaliyetlerini yürüten Board, Protestanlığı yayma amacının yanında dünyevi bir nitelik taşıyan Amerikan dış politik çıkarlarının maksimizasyonunu sağlamak adına çalışmalar yapmıştır. 20. yüzyılın başlarında pek çok din ve dilden insanın yaşadığı Konya, aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin kaybettiği savaşlar neticesinde yoğun bir göç akınına uğramıştır. Coğrafi konumu, önemli misyon istasyonlarına giden yollar üzerinde bulunması da bu şehre stratejik bir değer kazandırmıştır. 1911 yılında Kayseri'deki tıbbi misyonerlik faaliyetlerinin ardından ekibi ile birlikte Konya'ya gelen William Dodd'un girişimleri ile kurulan Konya Amerikan Hıristiyan Hastanesi, her kesimden insana temas edilebilen bir kurum olmuştur. Board çatısı altında, hukuki niteliği itibariyle ise diğer Board hastanelerinden farklı bir statüde, ekonomik olarak özerk şeklide Dr. Dodd ve ekibinin yönetiminde faaliyetlerini sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the American Board (henceforth the Board), a Protestant organization founded in 1810, used the American Christian Hospital of Konya in its efforts to promulgate the Protestant understanding of the Gospel throughout the world. Part of the Board's larger missionary work, missionary activities in the field of health demonstrate that this organization's target group consisted of both the Muslim and nonMuslim subjects of the Ottoman Empire. Moreover, the Board was imbued with a secular character as it used mobile health services, outpatient clinics, hospitals, and medical missionary services to maximize American foreign policy interests in addition to its primary objective of spreading Protestantism. By the beginning of the 20th century, Konya had developed into a multilingual, multiconfessional city that hosted many Muslims fleeing former Ottoman lands ceded as a result of lost wars. Furthermore, its geographical location placed it at the crossroads of the routes connecting the many missionary stations in the region, a factor that greatly augmented the city's strategic value. Following his medical missionary enterprise in Kayseri in 1911, William Dodd arrived in Konya with his team and established the American Christian Hospital of Konya. Since the American Christian Hospital of Konya was under the direct supervision ofDr. Dodd and thereby financially autonomous, it was able to acquire a legal status distinct from the other hospitals under the Board's jurisdiction.