Max Scheler'in değer anlayışı
Max Scheler?s conception of values
  1. Tez No: 208180
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURTAZA KORLAELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde, M.Scheler'in değer anlayışını sunmaya çalıştım. Tezimiz giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte Scheler'in hayatı, felsefi kariyeri ve onun insan ve kişi hakkındaki görüşlerine kısaca değindim. Birinci bölümde, Scheler'in değer analizini sunmaya çalıştım. Bu bağlamda onun değerler, değerlerin taşıyıcıları ile ilişkisi, değerlerin kavranışı, değerlerin kendi aralarındaki yükseklik ilişkisi ve değer modaliteleri hakkındaki görüşlerine yer verdim. İkinci bölümde, değerlerin kaynağı hakkındaki yanlış teorilere Scheler'in getirmiş olduğu eleştirileri sundum. Üçüncü bölümde, Scheler'in değerler ve duygular arasındaki ilişki konusundaki görüşlerine yer veridim. Sonuçta ise giriş ve diğer üç bölümde ele alınan konuların bir özetini sunmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I have discussed Scheler?s views on value. The dissertation consist of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, I have given a short information about Scheler?s life and Philosophical career and his views about human and personality. In the first chapter, I have tried to present Scheler?s discussing of values. In this context I have given his thoughts on values, the sight of values, relation of values with their bearers, the relation of height between values, modalities of values. In the second chapter, I have given Scheler?s views on wrong value theories. In the third chapter , I have given Scheler?s views on the relation between values and feelings. In the conclusion, I have summarized the basic topics of introduction and three chapters.