Kıyâmet alâmetleri (on alâmeti bir arada zikreden rivâyetlerin tahlîli)
The signs of qiyamah (analysis of traditions are in which the most famous ? ten signs? took place)
  1. Tez No: 208179
  2. Yazar: SÜLEYMAN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜNYAMİN ERUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kıyâmet ve alâmetleri, tarih boyunca insanlıgın merak konusu olmustur. Bu konuda sayısız arastırmalar yapılmıs, pek çok eser kaleme alınmıstır. Kur'an-ı Kerim'in de ayrıntılı olarak kıyametten bahsetmesi, Müslümanları da aynı meraka sürüklemistir. slam kaynaklarının ikincisi olan hadis külliyatında, bu konuda pek çok rivâyet yer almıstır. Müslümanların zihin dünyası üzerinde derin izler bırakan bu rivayetlerin sahih olup olmadıkları da ayrı bir arastırma konusu olmustur. Biz de, hadis kitaplarında genisçe yer bulan Huzeyfe b. el-Esîd ve Vâsile b. el-Eskâ rivayetlerini inceleme konumuz edindik. Bu rivâyetler, en meshur on kıyâmet alametini bir arada zikreden rivayetlerdir. Bu rivâyetlerde zikredilen alâmetler; Deccâl, Dâbbetu'l-Arz, Hz. Îsâ'nın yeryüzüne inisi, Ye'cûc-Me'cûc, Duhân, günesin batıdan dogması, ates, biri doguda, biri batıda, biri de Arap Yarımadasında meydana gelecek üç çukurdur. Sonuç olarak çalısmamız, rivâyetin tarîklerinin büyük çogunlugunun birbiri ile uyum gösterdigi, rivâyet zincirlerinde yaygın bir aksaklık olmadıgını gösterdi. Buhârî dısındaki bütün hadis kitaplarında yer bulan bu rivâyetler; hem birbirleri ile gösterdikleri tutarlılık sebebi ile, hem de zikredilen alâmetlerin basta Buhârî olmak üzere tek tek ve farklı sayılı gruplar halinde yer bulmus olması sebebi ile ?sahih? olarak degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Mankind have been anxious about the signs of the qıyamah (i.e. the rising of the dead) from of old. Innumerable searches heve been made in this field and compiled a lot of boks. Especially the description of the scenes of the rising of the dead by the Qoran in detail made muslims eigther enxious this subject. There heve been too many taraditions in the books which contain the sayings of the Prophet Muhammad which are the second slamic source atfer the Holy Qoran. The correctness problem of theese traditions, which made deep footsteps on the slamic thougth, become a subject of research. We took Huzayfa b. al-Asîd and Vâsilah b. al-Asqâ traditions which took a wide place in the mentioned books as the subject of this work . These traditions are in which the most famous ? ten signs? took place. These signs can be detailed as ?Dadjdjal? ( a legendary personage in Islamic escatology), ?Dâbbabet al Ardh? (a kind of living criature which will come out of the earth), ?Descend of Jesus?, ?Appearance of Gog and Magog?, ?Rise of the Son in the West?, Occurrence of a great fire ? Occurrence of three holes on the earth, one in the East, one in the West and the third in the Arabian Peninsula and ?Occurance of smoke ower all the earth.? As a coclusion, we found that a great majority of the coming ways of the traditions are in accord with each other and that these ways have no any serious point of critics. So we assumed tahat these tradions which took place in all tradition books other than Sahih al Bukhari, both for their consistence in themselves and that the signs they contain took place in all books, of which the had is Sahih al Buhkhari, singly or in groups of different numbers, are correct