Muhyiddin Şekur örneğinde Abd'de tasavvuf anlayışı
Intelligence of Sufzm under the sample of Muhyiddin Shakoor
- Tez No: 208182
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amerikalı Siyahîlerden olan Muhyiddin Sekur, Müslüman bir dervis kimligi ile bugün ülkesinde önemli çalısmalarla tanınmıs bir akademisyendir. Psikolojik danısmanlık, bireysel ve aile terapisi konularında uzmanlasan Sekur, Islamiyet'in nakıs bilgilerle negatif algılandıgı ABD cografyasında, gerek bire bir iliskilerinde gerekse kolektif organizasyonlarında, Islam Dini ve Tasavvufun pozitif mesajlarını kitlelere yasayarak vermektedir. Bu arastırma ile Amerika'daki Tasavvuf anlayısını, Muhyiddin Sekur örnegiyle genel olarak anlamaya ve tasnif etmeye çalıstık. Giris ve iki bölümden olusan bu çalısmanın giris bölümünde, ABD'deki Islam Tarihi hakkında kısa bilgi sunduktan sonra, ülkedeki Tasavvufî hareketleri dört kategoride belirtmeye çalısılmıstır. Birinci bölümde Sekur'un ABD Sosyal Statüsündeki yerini, mahrem bilgilerini ifsa etmeden ortaya koymaya çalısılmıstır. ?Muhyiddin Sekur'un Ihtidası? baslıgında diger batılı mühtedilerle ilgili çalısmaları da genel olarak ele alarak Sekur'un bu cografyadaki konumunu, dolayısıyla ABD toplumundaki Islam ve Tasavvuf anlayısını daha net görmeye çalısılmıstır. Ikinci bölümde, Muhyiddin Sekur'un hidayetiyle baslayan on yıllık hayat sürecini içeren ?Su Üstüne Yazı Yazmak? eserinden hareketle bazı tasavvufî kavramlara yaklasımını açıklamaya çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
A Afro-American, Muhyiddin Shakoor is known for his current and sufficient studyings with his dervish identity. A specialist in counselling pschology, individual and family therapy, Shakoor demonstrate positive evidence of Islam and sufizm for the massess with the style of his life in US geography, where Islam is perceived negatively owing to defective knowledges. In this study, we tried to comprehend and classify generally the intelligence of sufizm in US under sample of Muhyiddin Shakoor. This study is consist of introduction and two chapter. Sufi movement under four category in US is tried to explicit after presented general knowledge about Islam history of country. In the first section without disclosing confidential knowledge of Shakoor, his social statute in US is tried to put into the consideration. Considering also other studyings generally -regarding western convert- under the titile ?Convert of Muhyiddin Shakoor?, statute of Shakoor in this geography, consequently intelligence of Islam and sufizm in US society is tried to clarify. In the second section, approaches of Muhyiddin Shakoor to the sufizm concepts are tried to explain considering his novel ?The Writing on the Water? which implys ten years life process of Shakoor begenning with his conversion to Islam