Paleoekoloji ve tafonominin paleoantropolojik çalışmalardaki önemi ve Çandır örneği
Importance of paleoecology and taphonomy on paleoanthropologic works and the Çandir sample
  1. Tez No: 208183
  2. Yazar: ÖZGE DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Paleoekoloji, fosil organizmaların yasadıkları habitatları, organizma gruplarının etkilesimlerini, çökeller arasındaki iliskileri, bitkiler ve hayvanları tanımlamaktadır. Geçmis ekosistemler, günümüzdekilerle karsılastırılarak yorumlanmaktadır ama geçmis ekosistemlerin günümüzde her zaman karsıtları yoktur. Paleoekoloji birçok yönden ekolojiyle aynı çalısılmakta ancak farklı bilgi kaynakları kullanılmaktadır. Paleoekolojinin amaçları, iklimsel degisiklikleri belgelemek ve bu degisikliklerle evrimsel degisimi iliskilendirerek bir fosil lokalitesinin eski çevresini anlamaktır. Fosil depolanma ortamları bir komünitenin korunma durumunu oldukça etkilemektedir. Bu yüzden, bir paleoekolojik betimlemede çesitli korunma faktörlerinin etkisi hesaba katılmalıdır. Tafonomik olarak ilk eleme süreci veya egilimi, organizmaların bulundugu yeri içermektedir. Jeolojik içerikteki fosillerin çalısılmasıyla alınan bilgiler, insanlar ve diger organizmaların gelisen bir sistemin nasıl iliskili parçaları oldugunu açıga çıkarmaktadır. Tafonomi, fosil toplulukların ölüm oranı, çürüme, ayrılma, tasınma, gömülmesini, zaman ortalamasını, fosilleri koruyan tortul çevreleri, diyajenez ve fosil kaydının bütünlük durumunu incelemektedir. Tafonomi, ekolojik ve evrimsel çalısmalarda fosil kaydın kullanılabilirligini öngörmüstür. Paleoekoloji ve tafonomi, insan evrimini etkileyen kosullar ve faktörlerin ortaya çıkarılmasını, ayrıca atasal formların çevreyle iliskisinin anlasılmasını saglamaktadır. Bu nedenle, bu iki kardes disiplin paleoantropolojik çalısmalarda kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Paleoecology define the living habits of fosil organisms, the interactions of group organisms, and the relationships between sediments and animals or plants. Past ecosystems are interpreted by comparison with present-day ones, but it must be recognized at the outset that past ecosystems do not necessarily have present-day counter-parts. Paleoecology is study in many ways the same as study of ecology, but it uses very different sources of information. Aims of paleoecology is to document climatic change over time and in order to reconstruct the paleoenvironment of a specific fossil locality to link evolutionary change to climatic change. The fossil deposit settings has a profound influence on a community?s condition of preservation. For these reasons, a paleoecological reconstruction must take into account the effects of all the various preservation factors. Taphonomic eleminating process or bias first involves location of the organism. Information from studying fossils in geological context may reveal the ways in which humans and other organisms were interrelated parts of an evolving system. Taphonomy researches the study of mortality, decay, disarticulation, transport, burial, time-averaging of fossil assemblages, depositional environments of fossil preservation, diagenesis and completeness of the fossil record. Taphonomy has become sufficient to begin predicting the utility of the fossil record in ecological and evolutionary studies. Paleoecology and taphonomy provides the conditions and factors that affects the human evolution and also brings out the ancient form's relation with the environment. Therefore, these two sister disciplines are being used in paleoanthropological studies.