Şakku's-Sadr rivayetinin tahlili (Hz. Peygamber'in göğsünün yarılması)
The critique of the narration on the Şakkur?s -Sadr (Siplitting of Prophet (Pbuh) Muhammed?s chest)
- Tez No: 208194
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Şakku's-sadr? (Hz. Peygamber'in Göğsünün Yarılması) adlı tezimiz bir Giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.Giriş bölümünde olağanüstü nitelikler ve bunların neler olduğundan, şakku's-sadr'ın tercih edilme sebebi ve tek hadis incelemesinin önemi hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.Birinci bölümde, önce hadis kitaplarında geçen ?şakku's-sadr? rivâyetlerinin râvîleri hakkında, sahabe râvîlerden başlayarak, her sahabinin kendisinden hadis rivâyet eden râvînin biyografisinin incelenmesi yapılmıştır. Daha sonra hadislerin yer aldığı kitapların kaynak değeri incelenmiştir.İkinci bölümde ise kaynakların kronolojik olarak sıralaması verilerek metinlerin geçirmiş olduğu evreler/gelişmeler incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra rivâyetlerdeki göğsün yarılmasına delalet eden fiillerden olan Ş-R-H, Ş-K-K ve F-R-C fiillerinin lügat tahlili, yine aynı rivâyetlerin metin tahlilleri ve metinler arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Yine bu bölümde daha sonra şârihlerin rivâyetlerle ilgili görüşleri ele alınmıştır. Konumuzla ilgili rivâyetlerin, Kur'an-ı Kerim'deki ?şerhu's-sadr? ve onun zıttı olan ?dîyku's-sadr? ayet-i kerimeleri ile ilgisini inceledikten sonra Siyer ve Tarih Kitaplarında yer alan rivâyetler ve bu rivâyetlerdeki farklılıklar incelenmiştir. Bu bölüm konumuz olan ?şakku's-sadr?ın geçmiş dinlerde yaşanıp yaşanmadığı ve din kurucuları hakkında anlatılan olağanüstü niteliklerin araştırmasının yapıldığı Tema İncelemesi/Mitolojik Özellik Taşıyan Anlatımlar ile nihayetlenmiştir.Araştırmamız bir Sonuçla son bulmuştur
Özet (Çeviri)
Our thesis named Şakku?s-sadr (Splitting of The Prophet Muhammad?s Chest) is formed with an introduction, two parts and a conclusion.At the introduction part, we examined the extraordinary attributes and what they are, the preference form of şakku?s-sadr concept and we spoke on the importance of one hadith examination.At the first part, firstly we examined the biographies of the first links of the şakku?s-sadr hadiths found in the basic hadith collections. We examined the value of the books in which the hadiths/news exist as sources.At the second part, we researched the chronology of these sources and the places where the hadiths/news are spread out commonly. After that, we did linguistic and textual analysis of the verbs Ş-R-H, Ş-K-K and F-R-C connected with the şakku?s-sadr event, and show what defference between them. Besides, we analysed the opinions of the commentators on these hadiths. At this part we examined the connection between these hadiths and the statements ?Şerh-i sadr? (enhancing the chest) and ?Dıyk-i sadr? (narrowing the chest) exist in The Qur?an. We looked over the şakku?s-sadr news in the books on history and biography (Seera), the times in which the event occured and differences between the news. In addition, we ended this part determining if the şakku?s-sadr event experienced in the past religions, and examining the extraordinary attributes told on the religion establishers.Our study was ended with a Conclusion.