Musa carullah'ta dini çoğulculuk
Religious pluralism of Musa Carullah
  1. Tez No: 208195
  2. Yazar: YAKUP KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ ADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Farklı dinlere mensup olan insanlar inanç ve düsüncelerini birbirlerine zorla ve etik olmayan yollarla kabul ettirme girisimlerinde bulunmamalıdırlar. Ortak meseleleri hosgörü içinde konusarak, tartısarak ve dinlerdeki tüm ayrılıklar bir kenara bırakılarak çözüm yolları aranmalıdır. Diger dinlere ve onların mensuplarına karsı insanlar, sıcak ve olumlu yaklasma becerileri gösterebilmeli, onların iyi ve güzel yönlerini alarak degismeden ve baskalasmadan daha güzele ulasma çabasında olmalıdırlar. ste bu amaçla 18. asrın sonlarından itibaren dil Ural bölgesinde egitimde, dinde ve milli suurda yasanan ceditçilik hareketinin amacı da bu olmustur. Bu hareketin son halkasını ise Musa Carullah Bigiyef olusturmus, onun fikirleri bu bölgeden baslayarak etki alanını genisletmis ve yayılmıstır. Dini alandaki söylemleri; dini çogulculuk anlayısı ve daha çok ilahi rahmetin umumiligi hakkındaki görüslerini ifade ederken netlik kazanmıstır. Onun bu konular hakkındaki fikirleri tevhid eksenli olmus ve bu çerçevede bulunan herkesin kurtulusa erecegini delillendirmistir. Onun bu fikirlerinin yeni olmadıgı, asr-ı saadetten beri var olan bir düsünce oldugu, kendinden önceki alimlerinde bu konular hakkında fikir ileri sürdükleri de bilinmektedir. Musa Carullah Allah'ın rahmetinin genis oldugunu ve bütün insanların bu sonsuz rahmetten yararlanacagını da ileri sürmüstür. Dini alanda yenilesme, eskiyi taklitten vazgeçerek yeni durumlar hakkında çözümler ortaya koyma onun savundugu fikirlerdendir. Bunları yaparken de Kur'an ve sünnete dönerek dinin asli kaynaklarından yararlanma, yeniliklere açık olma fikrini benimsemistir. Hz. Adem (as)'den Hz. Muhammed (sav)'e kadar vahyedilen dinin 2 tevhid dini oldugunu, bu esaslar çerçevesinde bulunan herkesin kurtulusa erecegini düsünmektedir. Musa Carullah ve daha önce bu baglamda fikir ileri süren alimlerin amaçladıkları din özgürlügünü gelistirmek ve dinleri evrensel noktalarda bulusturmaktır. Demokrasi ve çogulculuk kavramları da din özgürlügü açısından önemlidir ve onunla yakından ilgilidir. Burada hedeflenen ise, karsındakini insan olarak algılayabilmek ve onun her türlü düsünce, inanç ve yasamına saygıyla kabul ederek tahammül edebilmek erdemine ulasmak ve baskalasmadan, degismeden, kendi kültür, deger ve dini inanıslarından taviz vermeden yenilikleri ve güzellikleri kendi bünyemizde özümseyerek gelismek ve yeniliklere açık olmaya katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The people who are members of different religion and ideas haven?t being accepted forcely and by methods not being ethic. The ways of solution must be found for common matters tolerantly by speaking, discussing and by leaving the differences of religios. The people must be in attempts of reaching better and prettier not changing and metamorphosis, taking good directions to other religions and members of it. This is the aim of ceditcilik movement living in national consciousness, religion and education in Ural region since the end of 18th century. Musa Carullah Bigiyef is the final ring, his ideas have spreaded and have enlarged the field of effect starting from this region. His religious speeches; have resulted in explaining his ideas about publication of divine mercy more and the religious pluralism understanding. His ideas about this subject are about Tevhid and there is a proof about everybady who believes this, will get free. It is known that these ideas that have continved since Asr-ı Saadet were not new and that scholars before him occured thought substructure in region which he grew. Musa Carullah has claimed that all of people would enter Heaven in one day by benefiting from eternal mercy of God and grandness of Allah?s mercy. Renewing in religious field and bringing up solutions for new situations by abondaning the imitation of olda re his ideas. He has accepted the new thoughts benefiting from religious sources by returning Kur?an and Sünnet. He things that religion announced from Hz. Adem to Hz. Muhammed(sav) is tevhid religion and that everybady that lives in these principles will get free. Developing the freedom of religion coming together universal points are aims of Musa Carullah and scholars claiming this idea before. Democracy and pluralism are 2 important for the freedom of religion and related to the freedom of religion. Aim in this is the help of the newness and developing wiht beauties and newness without compromising from own religious behaviours and own culture, metamorphosis, changing and to reach the virtue of for bearance by respecting his thought, belief and life and seeing as a person.