Eski asurca metinlerde meslek adları ve unvanlarla geçen şahıs isimleri
Person names with professions and titles in the old assyrian texts
  1. Tez No: 208202
  2. Yazar: HAKAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GÜNBATTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Anadolu'nun tarihsel çaglara girdigi Eski Asur Ticaret Kolonileri Devrinden kalan Kültepe metinlerindeki unvan ve meslekleri inceledigimiz bu çalısmayı iki bölüm halinde hazırladık. Birinci bölümünde rabi'li unvanlar ile diger unvanlar; ikinci bölümde ise meslekler alfabetik sırayla ele alınmıstır. Çalısmamızın Giris kısmında Koloni devrinin genel özelliklerinden kısaca bahsettikten sonra, Anadolu sehir devletlerinin idarî ve meslekî teskilatlanmaları hakkında bilgiler verilmistir. Çalısmamızda baslıca kaynaklar olarak Akadca sözlükler CAD, AHw, CDA; ilgili kitap, makale ve tezler ile henüz nesredilmemis metinler taranmıstır. Ele aldıgımız her unvan ve meslegin sözlük anlamları üzerinde durulmus ve bunların önmeli buldugumuz metin yerleri de tarnaskripsiyon ve tercüme olarak verilmistir. Ayrıca, ele aldıgımız her bir unvan ve meslek hakkında, varsa kendi düsüncemizi de belirterek, arastırmacıların görüslerine yer verdik. Metinleri taramamız neticesinde kimlerin hangi meslek ya da unvana sahip oldugunu belirledik ve bunları da alfabetik sırayla kaydettik. Tezimizde ele aldıgımız kırkın üzerindeki rabi'li unvanların, Asur Ticaret Kolonileri Devrinde, Anadolu sehir devletlerindeki idarî yapıyı olusturan memurlar oldugu anlasılmaktadır. Kral ülkesini çesitli görevlere atadıgı bu rabi'li unvan sahipleri vasıtasıyla yönetiyordu. Devlet isleriyle ilgili, hemen hemen her alanda olusturulan birimlerin âmiri olarak bir rabi'li unvan sahibi bulunuyordu. Örnegin bu kimseler, ekonominin temeli olan tarım ve hayvancılıkla ilgili konularda çiftçilerin ve çobanların islerini denetliyor; elde edilen ürünlerin veya bu ürünlerin vergilerinin toplanmasını saglıyorlardı. Konusunda uzmanlasmıs meslek sahiplerinin denetçileri olan bu rabi'li unvanlar, Asur Ticaret Kolonileri Devrinde meslekî bir teskilatlanmaya da isaret etmektedir. Bu teskilatlanmayı, Anadolu Selçuklularındaki ahilik ve Osmanlılardaki lonca olarak adlandırılan meslek örgütlerine benzetmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This work, which is dealing with the `title and occupations in the Kültepe relics left by the Old Assyrian Trade Colonies?, has been prepared in two main chapters. The words listed in alphabetic order in both chapters. The first chapter is allocated to the titles related the ?rabi? and the other titles and the second one is for the occupations. Apart from these, in the introduction part is giving general information about the age of colony and the administrative and occupational structure of the Anatolian city states in that age. As for the sources, the Akadian dictionaries CAD, AHw, and CDA were primarily used. Also, related books, articles, thesis and unpublished text were used. The dictionary meanings of the words were given and the some of these words? place in the text (tablet) illustrated with translation and transcription of these part. There are also different comments related the words covered. Alongside to these all, the bearer of the titles also determined and listed in the work. The ?rabis? were the local rulers appointed by the king during the age of Assyrian Trade Colonies. In this work, over forty ?rabis? were covered and discovered that they were in charge of almost every duties of the state. For example, these rulers were dealing with agriculture and animal husbandry and with collecting products and taxes of these productions. Being professional administrators and inspectors of these holders of the title of ?rabi? were the indicator of the occupational organizations during the age of the Assyrian Trade Colonies which has resemblance with such organizations of the Anatolian Selchukids ?ahi? and that of in the Ottoman Empire ?lonca?.