Çocuk kütüphanelerinde elektronik yayınların kullanımı ve yaygınlaştırılması
The usage and widespread of electronic publications in children's libraries
- Tez No: 208208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalısmanın temel amacı elektronik çocuk yayınlarının çocuk kütüphanelerinde neden ve nasıl kullanılabilecegini belirlemektir. Amaç dogrultusunda öncelikle elektronik yayıncılıgın gelisimine ve günümüzde kullanımı gittikçe artan elektronik yayınların özelliklerine deginilmistir. Çalısmanın diger bölümlerinde, çocukların zihinsel ve ruhsal gereksinimlerinin giderilmesi noktasında oldukça önemli bir yere sahip olan çocuk yayınlarının niteliklerine, çocuklar açısından önemine, çocuk yayıncılıgının dünyada ve ülkemizde gelisimine deginilerek, elektronik çocuk yayınlarının çocuk kütüphanelerinde neden ve nasıl kullanılabilecekleri sorularının yanıtları aranmıstır. Arastırma sonucunda çocuklara pek çok açıdan oldukça cazip gelen elektronik yayınların çocuk kütüphanelerinde kullanımlarının desteklenmesi ve yaygınlastırılması gerektigi sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The Basic objective of this study is to determine why and how the electronic publication for children may be used in children?s libraries. First of all, the development of electronic publishing and the properties of the electronic publication, which is being used more intensely everyday, have been analysed within the scope of this objective. Within the other chapters of the study, issues such as quality and importance of publication for children which has a key role in meeting the mental and spiritual needs of children, the development of the children?s publishing in the world and our country have been focused on. Additionally, answers to why and how the electronic publication for children may be used in children?s libraries have been sought. As a result of the study, it has been concluded that the usage of the electronic publishing which is attractive to children in many ways shall be supported and widespread in children?s libraries.