Türk ulusal bilgi politikalarında bilgi merkezi sorunsalı
Information center problematic on Turkish national information policies
  1. Tez No: 208207
  2. Yazar: H. EKREM UZUNOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY FENERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
20. yüzyılın belirleyici karakteristik özelliklerinden en önemlisi bilgi toplumlarının ortaya çıkısıdır. Dünyanın dört bir tarafındaki ülkeler bilgi çagının yarattıgı fırsatlardan yararlanabilmek için konumlarını yenilemekte ve gözden geçirmektedir. Bilgi toplumuna geçisin saglanması için resmi politikalar olusturulmaktadır. Ulusal Bilgi Politikası, iletisim, teknoloji, bilim, egitim, kültür gibi birçok alanı da kapsayan ana politikadır. Bilgi Merkezleri toplumsal bilginin saglandıgı düzenlendigi ve sosyal çevreye sunuldugu, kısaca bilginin toplumsallastıgı, sosyal kurumlardır. Bilgi merkezleri, yirminci yüzyılda tüm yönleriyle sekillenen bilgi toplumu kavramı ile bilgi toplumunun bilgiye dayalı olarak dönüsen yapısı dogrultusunda ana kurumlar olarak ortaya çıkmıstır. Bu çalısma, Türk Ulusal Bilgi Politikalarında Bilgi Merkezi Sorunsalı'nı irdeler.
Özet (Çeviri)
The emergence of information societies is the most important of defining characteristics of the twentieth century. Countries all over the world are repositioning themselves to take advantage of the opportunities offered by the information age. Formal frameworks of policy are being established to steer the development of information societies. National information Policy is a main policy comprised of such as communicationi technology, science, education, culture..etc. nformation centers are societal institutions where public knowledge is supplied, organised and offered to social environment. nformation centers have come to front with principles such as creating products using information by means of information society, along with its defined parameters and dynamisms for twentieth century. In this study it has been examined that infotmation centers problematic at the turkish National Information Policies.