Kentsel gelişme ve kentsel rantlar: Ankara örneği
Urban development and urban rents: the case of Ankara
- Tez No: 208209
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez, ?rantın varlığının, mekânın örgütlenmesi ve kapitalist gelisme üzerinde çesitli denetim biçimlerini zorunlu kıldığı ve mekânın örgütlenmesinde sermayenin talebine bağlı olarak devlet müdahalelerinin belirleyici olduğu? hipotezi üzerine kurulmustur. Çalısmada, Cumhuriyet Döneminden günümüze Türkiye kentleri genelinde mekân örgütlenmesini doğrudan etkileyen devlet müdahaleleri ve Ankara özelinde kentin (konut alanlarındaki) mekânsal gelisim süreci (sermaye birikim biçimlerindeki değisim dönemlerinin esas alındığı tarihsel aralıklarda) irdelenmistir. Kapitalist üretim sisteminde devletin sermaye birikiminin sürekliliğini sağlama islevi ve rantın varlığı, toprak (mülkiyet)-sermaye iliskisi/çeliskisi kent mekânına doğrudan ya da dolaylı müdahaleyi zorunlu kılmaktadır. Rantların ortaya çıkısı, denetlenmesi ya da paylasım kosulları, toplumların içinde bulundukları üretim ve bölüsüm iliskileri tarafından belirlenir; birikim biçiminin hareket yasaları içerisinde sekillenir. Üretim iliskilerinin biçimi değistikçe rantın ortaya çıkıs biçimi, miktarı, paylasım biçimi ve paylasan kesim de değisecektir. Tezde kentlere yönelik devlet müdahalelerinin ülkenin ticari, sınaî ve dısa yönelimli sermaye birikim dönemlerinde farklılastığı ve Ankara kentinin bu müdahaleler doğrultusunda köklü mekânsal dönüsümler geçirdiği ve bu müdahalelerin kentsel rant paylasım ve dağılım biçimini etkilediği ortaya konmustur. Türkiye kentleri Cumhuriyet Döneminden bugüne kadar sermaye gelisim sürecine bağlı olarak değisen devlet müdahalelerine tanık olmus, bu müdahaleler sonucunda Ankara kentinde üç farklı mekânsal dönüsüm/değisim gerçeklesmistir. Tezin ulastığı sonuç, hangi politikalarla yaklasılırsa yaklasılsın, rantların olusumunun önlenemeyeceği ve kent mekânlarının sermaye-toprak çeliskisi/iliskisi içerisinde ve sermaye-devlet müdahalesi bağlantısı temelinde gelismeye devam edeceğidir
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the hypothesis that the existence of rent necessitates various types of control over the space organization and capitalist development and that state interventions determine the space organization according to the demand of the capital. This thesis examines state interventions which have affected directly the space organization in Turkish cities in general and the spatial development process of the housing areas in the city of Ankara in particular. In the capitalist mode of production, the state?s function of ensuring the continuity of capital accumulation and the existence of rent, and the relation/contradiction between land (ownership) ? capital make it necessary for the state to intervene in the urban space. The appearance, control and partition of rent is determined by the relations of production and distribution in a given society and is shaped according to the laws of action of the form of accumulation. As the form of relations of production changes, the form of appearance, amount, and partition of rent and those who share it will also change. This thesis presents for consideration that the state intervention in cities shows differences in the periods of capital accumulation in the country regarding commerce, industry and foreign trade and that the city of Ankara has gone through radical transformations as a result of certain interventions, which in turn have affected the form of share and distribution of the urban rent in the city. The cities in Turkey have witnessed various state interventions depending on the development of the capital since the very first day of the Republic, which resulted in three different spatial changes in the city of Ankara. This thesis concludes that, whichever policies are applied, the formation of rent is inevitable and that the urban space will continue to develop on the basis of the relation/contradiction of capital and land as well as the interventions of the capital and the state.