Adli antropoloji yeniden yüzlendirme çalışmalarında mevcut yumuşak doku kalınlık cetvellerinin Türkiye'de uygulanabilirliği
Applicability of current soft tissue thickness tables in forensic anthropology facial reconstruction studies in Turkey
- Tez No: 208218
- Danışmanlar: PROF.DR. AYLA SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalısma Adli Antropoloji kapsamında yürütülen yeniden yüzlendirme çalısmalarında kullanılan halihazırdaki yumusak doku kalınlık cetvellerinin Türkiye'de uygulanabilirligini test etmek ve bu konuda yapılacak daha kapsamlı arastırmalara ısık tutmak amacıyla gerçeklestirilmistir. Bu amaç dogrultusunda, 48 farklı ilden 67 erkek ve 64 kadın olmak üzere toplam 131 bireyden olusan test grubuna ait, kafatası üzerindeki 21 farklı nokta üzerinde yumusak doku kalınlık ölçümleri yapılmıstır. Söz konusu ölçümlerde manyetik rezonans görüntüleme (Magnetic Resonance Imaging- MRI) teknigi kullanılmıstır. Ölçüm sonuçları istatistiki degerlendirmeye tabi tutularak erkeklerde ve kadınlarda degerleri birbirinden etkilenen (korelasyon içindeki) noktalar belirlenmistir. Ayrıca test grubu ile Kirman ve Lebedinskaya (Rus, Kazak) yumusak doku kalınlık cetvelleri arasında karsılastırma yapılmıs, Kirman degerleriyle tam uyumluluk saglandıgı, Lebedinskaya (Rus ve Kazak) degerleriyle tüm noktalarda uyumluluk saglanamadıgı tespit edilmistir
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to realize the applicability of current soft tissue thickness tables in Turkey and pave the way for more comprehensive researches in this field. In this respect, thicknesses of 21 different landmarks on the skull were measured from a test group of 131 individuals including 67 males and 64 females. The technique used for measuring is Magnetic Resonance Imaging (MRI). The quantitative measurement results of the research were statistically evaluated and correlations between the landmarks both in the male and female values were determined. In addition, a comparison on the means of the test group and Kirman and Lebedinskaya (Russian, Kazakh) soft tissue thickness tables was performed and high compatibility with Kirman?s table was encountered unlike Lebedinskaya?s soft tissue thickness table.