Vadeli işlem ve opsiyon borsasında işlem gören vadeli işlem sözleşmeleriyle piyasa risklerinin yönetilmesi
Managing market risk using Turkish derivatives exchange futures contracts
- Tez No: 208217
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN SAYILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Finansal riskler özellikle 20nci yüzyılın sonlarından itibaren baslamak üzere günümüz dünyasını derinden sarsan izler bırakmıslardır. Bu nedenle finansal risklerin yönetilmesi günümüzde isletmeler için öncelikli gündem maddelerinden birisidir. Türev araçların bir türü olarak adlandırılan Vadeli slem Sözlesmeleri özellikle gelismis ülkelerde reel ve finansal sektör tarafından risk yönetimi amacıyla oldukça etkin biçimde kullanılmaktadır. Çalısmamızın birinci bölümünde öncelikle finansal risk ve bu riskin türleri tanımlandı, finansal risk yönetimine iliskin kavramsal bilgiler ve basta Basel kriteleri olmak üzere risk yönetimi ile ilgili uluslararası düzenlemeler hakkında açıklamalar yapıldı. Daha sonra finansal risk ölçüm yöntemlerine iliskin bilgiler verildi. kinci bölümde; Vadeli slem Sözlesmelerinin tanımı, örnekleri ve gelisimi anlatılarak, risk yönetiminde nasıl kullanıldıklarına iliskin bilgiler verildikten sonra Vadeli slem Piyasalarının özellikleri gelisimi ve tarihçesi anlatıldı. Daha sonra Türkiye'deki Vadeli slem Piyasalarına iliskin uygulamalar ve Vadeli slem ve Opsiyon Borsasının kurulus ve piyasa yapısı ve isleyisine iliskin açıklamalar yapıldı. Üçüncü Bölümde öncelikle VOB' da islem gören Vadeli slem Sözlesmeleri hakkında açıklayıcı bilgiler verilerek finansal risk türlerine göre risk yönetiminde 124 kullanımına iliskin örnekler verildi. Bu bölümde hisse senedinden olusan bir portföyün riskinin yönetilmesinde VOB-MKB30 Vadeli slem Sözlesmesi kullanılabilecegi ispatlandı; söyle ki öncelikle gerçek VOB ve MKB fiyatları kullanılarak VOB-MKB30 VS'leri ile MKB30 sözlesmeleri arasında yüksek bir korelasyon bulundu. VOB'daki Endeks sözlesmeleri ile etkin bir sekilde korunma yapılabilecegi varsayımını güçlendiren bu sonuç daha sonra güncel bir risk ölçüm ve yönetim yöntemi olan VaR metodu kullanılarak test edildi. Ölçülen her gün itibari portföydeki Endeks VS'lerinin oranlarının degistirilmesi yolu ile VaR'ın mimimize edildigi ispatlandı. Sonuç olarak VOB' da islem gören Vadeli slem Sözlesmelerinin risk yönetiminde basarılı bir sekilde kullanılabilecegi sonucuna ulasıldı.
Özet (Çeviri)
Financial risks have left deep traces on nowadays world, especially starting from late 20th century. As a result of this, management of financial risks is one of the most important subjects for companies of today?s world. Future Contracts, as a type of derivatives, are used efficiently as a means of risk management by real and financial sector companies especially in developed countries. In the first part of our study, financial risk and its types are defined, conceptual information about financial risk management and international regulations related to risk management are explained. Furthermore, measurement methods related to financial risk management are outlined. In the second part of the study; definition, examples and development of Future Contracts and the way they are used in risk management are clarified and characteristics, development and history of Future Markets are stated. Moreover, applications in Turkish Futures market and establishment, market structure and operations of TURDEX are described. In the third part, Future Contracts traded on TURDEX are explained with examples of their usage in risk management. In this part, it is proved that TURDEXISE30 Future Contract can be used in risk management of a portfolio consists of stocks by using real TURDEX and ISE prices. A high correlation is found between TURDEX-ISE30 Future Contracts and ISE 30. Later on, we use VaR methot to test 126 if it is possible to hedge our portfolio with index contracts of TURDEX. It is proved that VaR can be minimized by changing the proportion of Future Contracts in the portfolio everyday. As a result, it is concluded that Future Contracts traded on TURDEX, can be used successfully in financial risk management.