Molar dişlerde taç temel alanının hesaplanmasında yeni bir yöntem: Yaşayan ve paşalar fosil hominoidler üzerinde bir araştırma
A new method to estimate the crown base area on the molar teeth: A research on living and fossil hominoids
- Tez No: 208219
- Danışmanlar: PROF. BERNA ALPAGUT, PROF. GÜRCAN ESKİTAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Paleoantropolojide disler üzerinde yapılan morfometrik çalısmalarda taç temel alanının hesaplanması üzerine gelistirdigimiz yeni bir yöntemin geçerliligi ve güvenilirliginin saptanması amaçlanmıstır. Ayrıca bu çalısmayla, Pasalar molarlarının taç boyut ve seklindeki morfometrik degisimlerin saptanması ve metrik olarak tartısmalı olan Pasalar hominoid türlerine açıklık getirilmesi hedeflenmistir. Çalısmanın ana materyalini; Bursa/Pasalar kazısı fosil hominoid izole molarları olustururken, yasayan hominoidlerin moları ise karsılastırma materyalini olusturmustur. Yöntemler arası karsılastırma yapabilmek için, aynı materyal üzerinde daha önce yapılan doktora tez çalısmasında uygulanan farklı bir yöntemin ölçüm degerleri kullanılmıstır Yeni yöntemle elde edilen; EHKA, MD, BL ve Taç Sekli ölçümlerinin, SPSS paket programında istatistiksel degerlendirmeleri yapılmıstır. Her iki hominoid grubunda tanımlayıcı degerler verilerek, bu degerlerin iki yöntem arasında karsılastırılması yapılmıstır. EHKA-OTTA ve taç sekil analiz sonuçları yeni ve eski yönteme göre karsılastırılmıstır. Taç temel alanının iki yöntem arasında uyum iliskisine bakılmıstır. Pasalar ile yasayan hominoid molarları arasında, tanımlayıcı degerlerin anlamlılık açısından ve birlesen dis dizilerinde; M1-M2, M1-M3, M2-M3 arasında taç boyutu ve taç sekli açısından karsılastırmalı analizi yapılmıstır. Pasalar ve yasayan hominoid malarlarında Roc analizi ve Pasalar hominoidleri için kümeleme analizi uygulanmıstır. Sonuçlar, EHKA ölçüm yönteminin detay verebildigini, farklılıgımızın detayda çalısmamızdan kaynaklandıgını göstermektedir. Her iki yöntemde degerler açısından anlamlı benzerliklerin bulunması, bunların detay verebildigini ve benzer degerlerde detayda çalısıldıgını ortaya koymustur. Yapılan metric degerlendirmeler sonucunda EHKA için olusturulan dendogramlar bize, Pasalar hominoidlerinde farklı üç farklı boyutun varlıgını göstermistir.Bu çalısmada elde edilen sonuçlar, yeni yöntemin güvenilirligini ve kullanılabilirligini desteklemistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the competency and reliancy of a new metod developed to estimate the morphometric analysis of the crown base area of the teeth Paleoanthropology. It has also been aimed to determine morphometric changes in the crown size and shape of the Pasalar molars and with the metrical evaluation it is also aimed to enlighten argumentative situation of Pasalar hominoide species. The main material of the thesis is fossil hominoid molar teeth assemblage of the Bursa/Pasalar excavation, also living hominoid molar teeth were used as comparative material. The measurement values of a different method has also been used in former doctorate thesis on the same material and they have been compared to the measurement values of the new method used in the thesis. Statistical assessments of the EHKA, MD, BL and SHAPE measurement values obtained in accordance with the new method made in SPSS packet programme. Descriptive values for both hominoid groups have been given and these values have been compared between these two different methods. The results of the analysis of EHKA-OTTA and crown shape are compared according to new and former methods. It is also compared the measurements crown base area for the two methods. The Pasalar molar teeth and living hominoid molar teeth have been compared in respect to the meaning of descriptive values and in respect to crown size and crown shape comparison between M1-M2, M1-M3, M2-M3. Roc analysis is applied on Pasalar and living hominoid molars and the cluster analysis is applied on Pasalar hominoid molars. Results have shown that the new EHKA method could give different values, and the difference arise from the more detailed studies in EHKA measurement method. Both methods have revealed meaningful similarites within respect to obtained values imply that they could give details and they were used to study in detail on the similar values. As a result the dendogram analysis formed based on EHKA demonstrate that the presence of three different size group in the Pasalar hominoids. All results obtained in the study have supported the reliancy and the usability of the new method.