Changıng nature and maın trends after 11 september Russıan-Us foreıgn polıcy and relatıons
11 eylül sonrasi Abd- Rusya politika ve ilşkilerinin değişen yapisi ve ana eğilimler
  1. Tez No: 208223
  2. Yazar: İRFAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
1945-1990 yılları arasında yasanan Soguk Savas boyunca Sovyetler Birligi ve ABD, NATO ve Varsova Paktı arasındaki karsılasmanın öncü güçleriydi. ki blogun ülkeleri birbirlerini kendilerinin en bas düsmanı olarak gördüler. 1991'de Sovyetler Birligi'nin dagılmasından sonra Rusya ve ABD arasındaki iliskide çok önemli degisiklikler oldu. 90'ların basında her iki ülke de birbirleriyle olan iliskisini ?stratejik ortaklık? olarak niteledi. Bugün ABD - Rusya Federasyonu (RF) iliskisi çatısan ve örtüsen çıkarların yer aldıgı karmasık bir yapıya sahiptir. Bu çalısmadaki ana fikir, neo-realist teoriyi kullanarak, `tek kutuplu an' diye adlandırılan, 2000- 2010 yılları arasında çok kutupluluga (yada çoklu- merkeziyetçilige) yol açan bir jeopolitik aradır. Tek kutupluluk bir illüzyondur ve yeni büyük güçler büyüyecektir. Bu önermenin altında yatan fikir ise; hegemoniye karsı devletler dengesidir; A.B.D bile egemenligini devam ettirmek için zorlama yerine ianeye dayalı stratejilere yer vermektedir. Kısacası, tartısılan nokta göstermektedir ki , Soguk savas sonrası dönemde, tek süper güç olan; A.B.D, dengelenecektir, bu süreç halihazırda diger büyük güçler tarafından da uygulamaya konulmustur; ve Cumhurbaskanı Vladimir Putin önderliginde Rusya Federasyonu da bu görev için dikkat çeken adaylardan birine dönüsmüstür.
Özet (Çeviri)
Along 1945-1990, the years that the Cold War was experienced, the Soviet Union and the United States (US) were the main pioneers in the confrontation between NATO and the Warsaw Pact. The two blocs? countries considered each other to be the main enemy against the other. After the dissolution of the Soviet Union in 1991, the relationship between Russia and the US has undergone substantial changes. Both countries defined their relationship as a ?strategic partnership? in early 90?s. Today a US-Russian Federation (RF) relation has a complex structure covering both the conflicting and coinciding interests. The main thesis of this study, using the neorealist theory, is that the ?unipolar moment? is a geopolitical interlude that will give way to multipolarity (or multi-centrism) along 2000-2010: The Unipolarity is an illusion and the new great powers will rise. The argument relies on the premise that states balance against hegemony, even those like the United States that seek to maintain their preeminence by employing strategies based more on benevolence than coercion. Basically it is argued that the sole superpower of the post-cold war period, namely the United States, will be balanced, a process already underway, by other great powers and that the Russian Federation under the President Vladimir Putin, became one of the striking candidate for this post.