Kur'an-ı Kerim'de risalet kavramı
The 'prophet' concept in Qur?an
  1. Tez No: 208224
  2. Yazar: KAZIM KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kelam lminin önemli konularından biri de risalet meselesidir. Kur'an, peygamberlik kurumu ve bu kurumun üyeleri olan peygamberlerin konumlarını peygamberlik vasfı ve insanlık vasfı olarak net bir sekilde ortaya koymustur. Bu durumu sahabe iyi kavramıs, Hz.. Peygamberin hayatında hem sahabe hem peygamber bu anlayıs dogrultusunda hareket etmistir. Müslümanlar, Allah'ın peygamberleri için belirledigi niteliklere baska nitelikler ilave ederek, peygamberleri insan üstü `kutsal varlık' olarak görmüslerdir. Bunun neticesi olarak ise peygamberlerin zatlarının öne çıkarılması olmustur. Peygamberleri tanımanın ve anlamanın ilk basamagı onların birer insan olduklarını kabul etmekten geçer. Allah'tan vahiy almalarının dısında da, peygamberlerin diger insanlardan farklı oldugunu ileri sürenler, peygamberlerin insanlardan seçilmis olmalarının gerekçelerini anlayamamıslardır. Bu yanlıs anlayısın düzeltilmesi için Kur'an'ın ortaya koydugu peygamber anlayısını yeniden gözden geçirmek gerekmektedir. Peygamberlik ilahi vahye dayanan sosyal bir olgudur. Peygamber ise, esas olarak tarihi harekete geçirmeye ve onu ilahi modele göre düzenlemeye çalısan bir elçidir. Allah'ın tarihe müdahale vasıtasıdır. Peygamberler gönderildigi toplumların ne vekili ne de bekçileridir. Onlar, Allah'ın mesajını insanlara ileten bir elçidirler. Peygamberlerin söz konusu mesaja herhangi bir ilave yapmaya ya da eksiltmeye yetkilerinin olmadıgını Kuran açıkça ortaya koymaktadır. Hem peygamberler, hem de insanlar lahi mesaja uymak durumundadırlar. Peygamberler, Allah'tan aldıkları mesajı, nasıl topluma oldugu gibi aktarma sorumlulugunda ise, toplum da peygamberinden aldıgı bu mesajı diger insanlara oldugu gibi aktarma sorumlulugunu tasımaktadırlar. Bu hususta slam ümmeti peygamberin yerine geçmistir.
Özet (Çeviri)
One of the important matters in the study of Qur?an is the prophethood concept. Qur?an clearly determines the establishment of the mission of the prophet and the positions of the members of this establishment, prophets, as a prophet and a humanbeing. The companions of Muhammad comprehended this properly; during the prophet?s life, both his companions and the prophet himself acted accordingly. Muhammedans, adding to the qualities of the prophets determined by the God, have regarded them as beyond-human, heavenly beings. Consequently, the personality of the prophets have been highlighted. The first step to identify and understand the prophets is to accept them as a human-being. Those who considered the prophets to be wholly different from other humans, not only in the way that they carried the God?s revelations, couldn?t understand the reasons why they were chosen among human-beings. To correct this misunderstanding, it is necessary to revise the prophethood concept that Qur?an states. Being of a prophet is a social phenomenon based on the divine revelation and the prophet is a messenger who mainly tries to fix the life on Earth in motion and to adjust it to a divine modal; the prophet is a means for the God to deal with the life on Earth. Prophets are neither the deputies nor the guards of the society they are sent to. They are the messengers to carry the God?s revelation to human-beings. It is clearly stated in Qur?an that prophets aren?t allowed to add anything to the message or diminish it in any way. Both prophets and human-beings are to keep and obey to the divine message. As prophets are to carry the message to people as it is, people, too, are to carry it to other people as it is. In this respect slam societies are to act as the Prophet himself would.