IV. Tudhaliya'nın Asur devleti ve Suriye'deki Vassal Krallıklar'a yönelik politikası
The policies of Tudhaliya IV towards Vassal Kingdoms in Syria and the Assyrian state
  1. Tez No: 208229
  2. Yazar: İLKNUR ŞEYHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
IV.Tudhaliya'nın izledigi dikkatli siyaset sayesinde, Suriye'de bulunan krallıklar krali evlilikler ve vasallik antlasmalarıyla merkeze sadakatle baglanmıs ve bölgede önemli bir siyasi güç elde edilmistir. Bu siyasi hakimiyetin sürekliligi ve istikrarlı bir sekilde idare edilebilmesi maksadıyla Hattu?a (Bogazköy) ile Suriye'deki vassal krallıklar arasındaki iletisimi saglayacak yüksek rütbeli elçiler IV.Tudhaliya tarafından görevlendirilmistir. Olusturulan bu politik sistemin merkezinde Kargamı? Krallıgı yer almaktadır. Kargamı? Kralı diger Suriye Krallıkları arasındaki hukuki platforma tasınan problemleri ele almıs ve bunları adaletli bir sekilde sonuçlandırmıstır. Bölgede Hitit idaresi altında bulunan bir diger krallık ise Ugarit'tir. Ugarit vassal krallıgına izlenen politikanın özü, onun Ön Asya dünyasında bulundugu en öndeki ticari sehir kimligini Hitit çıkarları dogrultusunda kullanarak böylelikle Dogu Akdeniz ticaretini denetlemektir. Ancak Suriye'de kurulan bu siyasal birligin en büyük düsmanı yayılımcı politikalarıyla bölgede büyük bir tehlike olusturan Asur Devleti olmustur. IV.Tudhaliya Dönemi'nde Asur Devleti'nin potansiyel bir düsman oldugu ve Hitit Devleti'nin bu düsmana karsı ivedilikle önlemler almasının zorunlu bir hal aldıgının anlasılması, bu devir politikalarının temel dayanagı olmustur. Bu maksatla, Asur-Hitit toprakları arasında yer alan Amurru Krallıgı bir vassallik antlasmasıyla Hitit Devleti'ne baglanmıs ve ayrıca antlasmada yer alan bir hükümle Amurru'nun Asurla ticaret yapması tamamen yasaklanmıstır. Hitit Devleti'nin vassal Amurru krallıgı ile yaptıgı bu antlasma sayesinde Asur'a ekonomik anlamda ciddi bir darbe indirilmistir. Ancak bir süre sonra Hattusa'da Kurunta'nın kendisini IV.Tudhaliya'ya karsı rakip görerek bir darbe girisimi bulunmasıyla start alan iç karısıklıklar, büyük olasılıkla Suriye'deki Hitit hakimiyetinin güç kaybetmesine neden olmustur. Nitekim Hitit Devleti'nin Suriye'de olusturdugu siyasi hakimiyet kısa bir süre sonra tamamen çökmüstür.
Özet (Çeviri)
Tudhaliya IV was successful in his policy of strengthening the organization of the lands he owned in Syria rather than expanding the borders of the Empire. At the center of this political system stands the Kingdom of Kargamı?. The king of Kargamı? also was responsible for solving legal problems among the kings of Syria which he had managed successfully. Another kingdom in the region which under Hittite rule is the Ugarit. The main policy of this vassal kingdom is to control Eastern Mediterranean trade in the interest of Hittite Empire. The biggest enemy of this political union in Syria was Assyria with its expansion policies that became a threat. During the reign of Tudhaliya IV it became obvious that Assyria was a potential enemy and the Hittite State had to take some urgent precautions. For this reason, the Kingdom Amurru, located between Assyrian and Hittite lands, was attached to the Hittite State with a treaty of vassalship and furthermore, with an article of the treaty, the Kingdom of Amurru was forbidden to trade with Assyria. This treaty between the Hittites and the kingdom of Amurru was a serious blow on Assyrian economy. But soon after Kurunta in Hattu?a, seing himself as the rival of Tudhaliya IV, tried a coup d?etat which started disorders in the kingdom. As a result of this Hittite rule in Syria was weakened. As a matter of fact, the political supremacy that the Hittite State established in Syria, collapsed in a short period of time.