Afyonkarahisar ilinde görev yapan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutumları ve bu tutumları etkileyen faktörler
The attitudes of religious culture and ethic course teachers, working in Afyonkarahisar city, towards computer assisted learning and the factors effecting these attitudes
  1. Tez No: 208228
  2. Yazar: YAKUP EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURULLAH ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Din, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Araştırmada, Afyonkarahisar ilinde görev yapan DKAB öğretmenlerinin BDE'ye ilişkin tutum düzeyleri tespit edilmiş ve bunların, cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir durumu, kıdem, mezuniyet düzeyi, mezun olunan üniversite, mezun olunan bölüm, üniversitede bilgisayar dersi alma durumu, bilgisayar kullanmayı öğrenmede en etkili olan seçenek, bilgisayarla ilgili herhangi bir kurs yada hizmetiçi eğitime katılma durumu, alınan kursların ortalama süresi, evinde bilgisayar bulunma durumu, görev yapılan okulda bilgisayar bulunma durumu, okuldaki bilgisayarların miktarı, görev yapılan okulda internet bağlantısının olması, okuldaki bilgisayarları kullanma imkanı, görev yapılan okul türü, okulun bulunduğu yerleşim yeri, yöneticilik deneyimi, yöneticilik deneyimi süresi, lisansüstü çalışma yapma durumu, alanla ilgili yayın takibi, alanla ilgili bilimsel toplantıları izleme, bilgisayar destekli eğitim yapma durumu gibi faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Öğretmenlerin BDE'ye ilişkin tutumlarının belirlenmesine yönelik tutum ölçeği geliştirilmiştir. Uygulamada kullanılan ölçme aracında iki bölüme yer verilmiştir. Birinci bölümde öğretmenlerin kişisel özellikleri, ikinci bölümde ise bilgisayar destekli eğitime ilişkin öğretmen tutumları yer almaktadır. Araştırmada kullanılan tutum ölçeği üç boyuttan oluşmaktadır. Bu boyutların isimleri sırasıyla şöyledir: BDE'ye ilişkin tutumların duygusal boyutu, tutumların bilişsel boyutu, tutumların psikomotor (davranışsal) boyutudur. Araştırmanın evreni Afyonkarahisar ilinde, ilk ve ortaöğretim okullarında görev yapan DKAB öğretmenlerinin tümünden oluşmaktadır. Evrenin tümüne gidildiğinden araştırmanın örneklemi bulunmamaktadır. Araştırmanın yapıldığı sırada evrene dahil toplam öğretmen sayısı 158'dir. Ölçme aracı bu öğretmenlerin tamamına uygulanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, SPSS tekniği ile varyans analizi, t testi, LSD çoklu karşılaştırma testi ve Pearson Correlation (İlişki) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes of Religious Culture and Ethic Course teachers, working in Afyonkarahisar city, towards computer assisted learning were determined and it was researched if these attitudes differentiate according to such factors as the sexuality, age, marital status, level of income, seniority, level of graduation, the universties and the departments they graduated from, the computer courses they got in their universties, the most effective reason in learning computer, the attendance in any course or in service training, the average duration of courses, the opportunity of reaching computer in their houses and so in their schools, the number of computers and the availability of internet, the chance of using computers in the schools, types of the schools, the accommodation of the schools, their experience of authority and ıts duration, apart from these, if they study in MA and follow the articles, scientific conferences related with their field or not. The attitude scale determining the attitudes of teachers towards computer assisted learning was developed. The two parts are included in the criterion applied. The first part is about the individual features of the teachers and the second one is about the attitudes of teachers towards computer assisted learning. The attitude scale used in the research consists of three dimensions. These dimensions are named: sentimental, cognitive, behavioural dimensions of the attitudes towards computer assisted learning. All of Religious Culture and Ethic Course teachers working in primary and secondary schools of Afyonkarahisar city are included in the universe of the research. The samplings of the research can not be found as the hole universe has been investigated. At the time of the research, the total number of teachers, consisting of the universe, were 158. The forming was performed to all of these teachers. In the data analysis, variance analysis, t-test, LSD multiple-comparison test and Pearson correlation (relation) test were used.