İslam Hukukunda haksız fiil ve haksız fiilden doğan sorumluluk
Torts and responsibility resulting from unlawful action in Islamic Law
- Tez No: 208238
- Danışmanlar: PROF. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Haksız fiil, kişinin bir hukuk kaidesini ihlal ederek bir başkasına maddîmanevî,cismani ve mali zarar vermesidir. İslam hukukunda haksız fiiller, gayri meşrû fiiller olarak tanımlanmış, genel bir tasnif içinde şahsa ve mala yönelik olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Şahıslara yönelik haksız fiiller klasik fıkıh kitaplarının cinayetler; mala ve eşyaya yönelik haksız fiiller ise gasp ve itlâf ile ilgili bölümlerinde ele alınmıştır. Tezimizin birinci bölümünde sorumluluk kavramı ve sorumluluğun borçlar hukukundaki önemi ve amacı; ikinci bölümünde hem çağdaş hem de İslam borçlar hukukunda haksız fiil kavramı ve haksız fiilin unsurları ile sorumluluğu ortadan kaldıran durumlar, üçüncü bölümünde ise haksız fiillerden doğan cismani, mali ve manevî zararların tazmini ile ilgili konular incelenmeye gayret edilmiştir. Tezimizde, haksız fiil kavramının modem hukuk ve İslam hukukundaki yeri ve haksız fiilin unsurları incelenmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A wrong action (tort) is an action which breaks to the rule of law, in other words tort is an act which is against law, results in an injury to another and damages to another person. This may be material or immaterial, in Islamic law torts are defined as unlawful act and in a general classification it is analysed in two parts, an action to person and to property. Unlawful actions to person are analysed in criminal (cinâyât) parts of classical books and actions to property are analysed in usurpation (gasp) and dissipation (itlâf) parts of classical books. In the first chapter of our Thesis we dealt with the term of responsibility, its importance and aim in law of obligations. In the second branch of it, concept of tort, its elements and the cases remove liability, In the third chapter it is tried to examine the subject of compensation for material and moral damages resulting from torts. In our Thesis, we made our efforts to research the concept of tort and its elements in both modern law and the Islamic law.