Şah Veliyyullah Dehlevi'nin kelami görüşleri
Theological thoughts of Shah Wali ulah Dehlevi
- Tez No: 208240
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmada Hindistan'da bugünkü Müslümanlığının temelinin oluşmasında büyük katkıları olan, Şah Veliyyullah Dehlevi'nin temel Kelami görüşleri incelenmiştir. Tez, giriş, üç bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Araştırmanın giriş bölümünde Dehlevi'nin fikirlerinin temelini oluşturan sosyal, siyasal ve bilimsel hareketler irdelenmiştir. O dönemde Hindistan'ın sosyal ve siyasal yapısı ve düşüncelerinin şekillenmesine büyük etkisi olan tarikat kültürünün önemi vurgulanmıştır. Birinci bölümde Dehlevi'nin Allah-Âlem ilişkisi çerçevesinde Allah'ın varlığı ve sıfatları, Allah-insan ilişkisi, vahdet-i vücud ve âlem anlayışı incelenmiştir. En önemli düşüncelerinden olan ve diğer düşüncelerinin çerçevesini oluşturan alem-i misal kurgusu işlenmiştir. İkinci bölümde Peygamberlik, Vahiy ve ilham, rüya, keramet ve şefaat konularında görüşleri ortaya konmuştur. Dehlevi'nin düşünce sistemini derinden etkileyen ve bilgi edinme yollarından biri olarak kabul ettiği rüya anlayışı araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise kabir hayatı, kıyamet ve Ahiret hayatı ile ilgili görüşleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde, tez bölümlerindeki ana fikirler özetlenmiştir Araştırma sonucunda ulaşılan neticeler ve kanaatler ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis, The Basis of Theological Thoughts of Shah Wali Ulah Dehlevi, which have an important role on today?s Islamism in India, have been studied. The thesis consists of an introduction, three main chapters and a conclusion. In the introduction; social, political and scientific movements which are based on his thoughts in India have been scrutinized. The culture of sufi orders which have an important effect on his thought is emphasized In the first chapter; within the context of God-universe relation, existence and attributes of God, God-human relation, unity of existence (vahdet-i vucud), and the conception of universe have been investigated. In the second chapter; his views about Prophethood, divine inspiration, dream, miracle, and intercession have been analyzed. Also the perception of dream as a source of knowledge which affected his way of thinking extensively has been studied. In the third chapter; his thoughts about life in the sin and life afterdeath have been reviewed. In the conclusion, the results of investigation, and the main ideas and thoughts have been summarized.