The effect of positive core self and external evaluations on performance appraisals
Pozitif temel öz ve dışsal değerlendirmelerin performans değerlendirmeleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 208248
  2. Yazar: LALE GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalısmanın amacı, temel öz ve dıssal degerlendirmelerin, yapılan performans degerlendirmeleri üzerindeki etkilerini arastırmaktı. Çalısmaya göre, yüksek seviyede temel öz ve dıssal degerlendirmelere sahip olan kisilerin, nötr performansı degerlendirirken, düsük seviyede temel öz ve dıssal degerlendirmelere sahip olan kisilere göre daha yüksek ve cömertçe performans degerlendirmeleri yapacakları hipotez edilmistir. Çalısmanın ikinci denencesinde/hipotezinde, yüksek ve düsük seviyede temel öz degerlendirmeye (TÖD) sahip olan kisilerin, nötr performansı degerlendirirken, ortalama seviyede TÖD sahibi kisilere kıyasla daha çok hale etkisine maruz kalmaları beklenmistir. Ayrıca, temel dıssal degerlendirmelerin (TDD), TÖDler ile performans degerlendirmeleri arasındaki iliskide düzenleyici (moderator) olarak rol oynayacakları hipotez edilmistir. Bu çalısmaya Orta Dogu Teknik Üniversitesi'nden 129 ögrenci katılmıstır. Ögrencilere temel öz ve dıssal degerlendirme ölçekleriyle beraber, iki ayrı dikkat dagıtıcı ölçek uygulanmıstır (Olumlu-Olumsuz Duygu Ölçegi (PANAS) ve Rosenberg Öz Saygı Ölçegi). zleyen asamada katılımcılar nötr veya olumlu performans örnegi hikaye kosullarına rasgele atanmıs ve bulundukları kosullara uygun olarak, performansı olumlu veya olumsuz olarak aktarılan bir bölüm sekreterinin performansı hakkındaki degerlendirmeyi okumuslardır. Katılımcılardan daha sonra hikayede okudukları (performansı hakkında bilgi edindikleri) bölüm sekreterinin performansını iki farklı ölçek üzerinde degerlendirmeleri istenmistir. Performans degerlendirme ölçekleri, sekreterin ilgili performans boyut ve davranıslarına göre hazırlanmıstır. Bunlardan ilki Grafik Degerlendirme Ölçegi (GDÖ), ikincisi Davranıs Gözlemleme Ölçegi'dir (DGÖ). Sonuçlara göre, TÖDler'in, performans degerlendirmeleri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıstır. Ancak katılımcıların çalısma esnasındaki duygu durumları kontrol edildiginde, yüksek TÖD sahibi kisiler, düsük TÖD sahibi kisilere oranla, nötr performansı, GDÖ üzerinde daha düsük degerlendirmislerdir. Böylece, ilk denence/hipotez desteklenmemis ve hatta beklenenin tam tersi bir etki tespit edilmistir. Çalısmanın ikinci hipotezi de desteklenememistir; nötr performans örnegini degerlendiren düsük, yüksek ve ortalama öz degerlendirmelere sahip kisilerin yaptıkları performans degerlendirmelerinin standart sapmaları, katılımcıların duygu durumları kontrol edildiginde bile, birbirinden anlamlı bir sekilde farklılasmamıstır. Ancak, olumlu performans örnegini degerlendiren ortalama TÖD sahibi katılımcıların yaptıgı degerlendirmelerin standart sapması, düsük ve yüksek TÖD sahibi katılımcılarınkilerden daha yüksek olarak bulunmustur. Bu bulgu, ikinci hipotez için dolaylı bir destek olarak yorumlanmıstır. Çalısmanın üçüncü hipotezi de desteklenmemistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of core self-evaluations (CSEs) and core external-evaluations (CEEs) on performance evaluations. It was hypothesized that people with higher levels of CSEs and CEEs would be more lenient in their performance ratings, when rating neutral performance. The second hypothesis of the study was that people with higher and lower CSEs would engage more in halo when rating neutral performance compared to people with average levels of CSEs. It was further hypothesized that CEEs would moderate the relationship between CSEs and performance ratings given. A total of 129 students from the Middle East Technical University participated in this study. They were given the core self- and external-evaluations scales, as well as two distractor scales (PANAS and Rosenberg Self-Esteem Scale). They were later assigned randomly to either the neutral or the good performance vignette conditions, and asked to rate the performance of a departmental secretary whose performance was described in the vignette using two different performance rating forms that included the relevant performance dimensions and behaviors of the secretary. The first one of these forms is the Behavior Observation Scale (BOS) and the second one is the Graphic Rating Scale (GRS). The results showed that CSEs did not have a significant effect on the performance evaluations given. When the mood of the participants was controlled, however, people who had higher CSEs gave lower performance ratings to neutral performance than people who had lower CSEs, with the GRS as the rating form. Thus, the first hypothesis was not supported and even an opposite effect emerged. The second hypothesis found no support, as the standard deviations of the performance ratings given by people with high, low or average CSEs did not differ significantly from each other for the neutral performance vignette condition, even when the mood of the participants was controlled. However, the standard deviations of the ratings given by participants with average CSEs were higher than that of the participants with low and high CSEs for the good performance vignette condition. Hypothesis three was not supported either, as CEEs were not found to moderate the relationship between CSEs and the performance ratings.