Gazzali'nin din felsefesinde metaforik anlam
  1. Tez No: 41366
  2. Yazar: HAKAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Gazali'nin fikri çabasında önemli bir amacı, din dilinin başka bir konuşma türüne nispetle anlamsızlıkla sorgulanamayacağını göstermektir. Ona göre din dili lafzı dil kadar anlamlıdır ve metaphora çok şey borçludur. Nitekim Gazali açısından, anlatılamayanı anlatma teşebbüsünün din dilinde mecazi söylem ile gerçekleştirilmiş olması pekala mümkündür. Böyle bir durumda da mecazların anlamlı olup olmadığı, transemprik olup olmaması ya da başka biçimde ifade edilip edilememesi bir sorun olarak ortaya çıkar. Gazaliye göre mecazların anlamlı olması için katı bir doğrulama ilkesine uygunluğun yerine toplu bir mananın ve“tahmin edilebilirliğin”mevcut olması yeterlidir. İkinci sorun metaphorun mahiyetine yönelik yaklaşımlarla ilgilidir. Zira Aristo ve Gustat Stein gibi bazıları onu başka biçimde ifade edilebilir olarak değerlendirirken, Richard ve Black gibi çağdaş nazariyeciler tam tersini düşünür, Gazaliye gelince o, bir metaphor teorisi kurmamıştır. Ancak tüm farklı yaklaşımları kapsayan bir kullanıma sahiptir. Bu ise onun din dili ile seküier dili birbirinden ayırması, dini ifadeleri açık, kapalı, mecazî diye sınıflandırması hatta temelde epistemoloji ve ontolojisiyle ilgilidir. Onun epistemolojisinde duyular ve akıldan sonra kalbi bilgi dediği üçüncü bir bilgi edinme yolu vardır. Böyle bir bilginin sahası ise metafiziktir. Nitekim onun ontolojisi temelde mülk ve melekut şeklinde âlemin ikiliğine dayanmıştır. İşte onun epistemolojisi ile ikili âlem tezi, düz ve mecazı iki değişik dil olduğu şeklindeki başka bir tez ile çakışmakta ve Gazali'nin din felsefesinde metaphorik anlamın ne kadar merkezi bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Bununla beraber Gazali mecazi anlamın ölçüsünü tesbit edecek bir denetleme mekanizmasına da sahiptir. Böylece o, Tanrı nın zatı, isimleri, sıfatları ve mead hakkında kullanılan dilin ne kadarının mecazi olduğunu an lamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the main objectives of al-Ghazali's intellectual enterprice is to prove that religious language can not be judged as meaningless on the basis of a comparison with other types of discourse. To al- Ghazali religious language is as meaningful as literal language and is indepthed to metaphor to a great extent. He maintains that the explanation of the inexplicable in religious talk is possible through the use of metaphor. As a result, there appear the questions whether metaphors are meaningful, whether they are transemprical, whether they are substitutable or not. According to al-Ghazali it is enough for the justification of metaphor that it has a collective meaning and is forecastable instead of being suitable to a hard principle of verification. The second problem is concerned with the approaches to the nature of metaphor. While some like Aristotle and Gustat Stein see metaphor as substitutable, other modern theorists like Richard and Black see it as unsubstitutable. But al-Ghazali did not develope an explicit theory of metaphor instead he prefers to use an inclusive language. This approach in him has to do with his seperation of religious language from that of the profane, with his classification of religious expression as explicit, ambiquis and metaphorical, with even his understanding of epistemology and ontology, in his epistomology, there is a new channel for knowledge known as the knowledge of the heart in addition to senses and intellect. And the sphere of this knowledge is metaphysics. His ontology is based on a division of reality into“mulk and melakut”. Thus his epistemology and his dual theory of the world are opposed to a dual theory of language as plain and metaphorical which itself is an indication of the fact that metaphorical meaning in the religious philosophy of al-Ghazali is central. Furthermore al Ghazali has a mechanism to determine the extent of metaphorical meaning. All this shows that al-Ghazali tried to understand the degree in which the religious discourse about God's person, His names his attributes and eschatology was used metaphorically.