Duyguların kadınların alışveriş davranışlarındaki rolü
The roles of emotions on women shopping behavior
- Tez No: 208246
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Alısveris olayında kadınlar pazarlama çalısmalarının odak noktasını olusturmaktadır. Ailelerindeki ve dünyadaki satın alma karar sürecini kontrol etmektedirler. Eskiden de yine satın alıcı ve çok az sayıdaki ürünün satın alma kararına katılmaktayken bugün çalısan kadın kendi parasını kazanmakta ve buna dayanarak da bir çok ürünün satın alma kararını vermektedir. Davranısları erkeklerle karsılastırıldığında daha detaycı ve duygusal olduklarından dolayı bu durum ürün ve pazarlama tercihlerine de yansımaktadır. Bu çalısmada kadınların alısveris davranısları ve duyguların onların davranıslarına etkisi belirtilmektedir. Çalısma genel olarak ampirik ve teorik kısım olmak üzere dört bölümden olusmaktadır. Teorik kısım tüketici davranısları kavramı, davranısları etkileyen faktörleri, tüketicilerin satın alma davranısı ve karar verme süreci ve yapısı, cinsel kimlik farklılığı ve tüketici davranıslarındaki önemi, duyguların satın alma davranısına etkisi ve kadınların alısveris davranıslarını içermektedir. Ampirik bölümde duyguların kadınların alısveris davranıslarına etkisi üzerinde durulmaktadır. Veri toplama yönetimi olarak anket metodu seçilmis ve veriler SPSS programında analiz edilmistir. Yapılan bu çalısmanın sonuçları duyguların kadınların alısveris davranıslarını etkilediğini göstermektedir. Alısveriste kararlarını o anda hissettikleri duygulara göre almaktadırlar. Merak, eğlence duyguları alısveriste en çok hissedilen duygulardır. Kadınlar detaylara dikkat emekte, bir çok yönden bilgi toplamak, satın alma kararı vermeden önce en az iki mağaza dolasmak ve farklılık-mükemmellik ararken de en kaliteliyi en uygun fiyata almak istemektedirler. Ayrıca, alısveris deneyimlerini arkadaslarıyla paylasmak, onlarla birlikte alısverise gitmek, birbirlerine tavsiyelerde bulunmaktan hoslanırlar. Onlar için alısveris ihtiyaçları karsılamanın ötesindedir. Sosyal olmak, rahatlamak, iyi vakit geçirmek, arkadaslarla görüsmek, vs. olarak algılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In fact of shopping, women are the main point on marketing studies. They control the decision buying process in their families and in the world. In the past, they were still buyer (household goods) and they participated in decision buying on less products in case of that, today working women have their own money and they make lots of buying decision on something. When their behaviors are compared with men?s, they are determined that are more fussy and sensitive that situation is reflected to demand of product and marketing. This study can be stated as what the shopping behavior of women and the roles of emotions on them are. The study generally consists four parts as empirical and theoretical. Theoretical part includes; the concept of consumer behavior, the factors which determine the consumer behavior, consumer buying behavior, decision making process and the structure of it, the difference of gender identity and the importance on consumer behavior, the effects of emotions on buying behavior, women shopping behaviors. In empirical part of study the effects of emotions on women shopping behavior are. Data collection method is selected as a questionnaire and data analyzed in SPSS program. Within this framework, the results of the study show that the emotions effect the behavior of women?s shopping. They make decision respect of what they feel at that time in shopping. The emotions of curiousity and enjoyment are the most feeling emotions in their shopping behavior. Women consider details, want to take information from different way, make buying decision by visiting average of minimum two shops and they want to reach difference and excellence thing by buying the best quality in the most suitable price. Additionally, they like to share their own experience with their friends and prefer to go to shopping together for getting and giving advise to each one. For them, the mean of shopping is more than to meet needs. It is comprehended like being social person, relaxing, spending good time, meeting with friends, etc.