Halka açık bankaların kamuyu aydınlatması
Disclosure of publicly held banks
- Tez No: 208257
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYNUR YONGALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Dünyada ve Türkiye'de finansal raporlama konusunda yaşanan krizler, bunların sonuçları ve tarafların mağduriyeti, finansal piyasalarda disiplin ve kamunun aydınlatılması konularını bir kez daha gündeme taşımıştır. Kamuyu aydınlatma; ortaklığın yönetim ve organizasyonu, faaliyetleri, finansal olan ve olmayan durumları, maruz kalınan ve kalınabilecek önemli riskler hakkında taraflara; ihtiyaca ve gerçeğe uygun, güvenilir, anlaşılır, zamanında, kalite düzeyi yüksek bilgi verilmesidir. Kamuya açıklanacak bilgiler, açıklamadan yararlanacak kişi ve kuruluşların karar vermelerine yardımcı olacak şekilde, zamanında, doğru, eksiksiz, anlaşılabilir, yorumlanabilir, düşük maliyetle kolay erişilebilir ve eşit bir biçimde kamunun kullanımına sunulmalıdır. Türk sermaye piyasaları ile bankacılık sektöründe ilgili taraflara, kamuyu aydınlatma araçlarına, içerdiği bilgilere ve niteliklerine, kısıtlamalara ve bunların kapsamına ilişkin etraflı, yeknesak ve anlaşılır, müşterek tanımlamalara ihtiyaç bulunmaktadır. Çalışmamızda öncelikle, kamuyu aydınlatma ayrıntılı olarak incelenmiş, bu kapsamda, kamuyu aydınlatmanın amacı, işlevleri, türleri, hangi bilgilerin kamuya açıklanması gerektiği, kamuyu aydınlatmanın sınırı konuları, kamunun aydınlatılmasına ilişkin sermaye piyasası ve bankacılık mevzuatı, kamuyu aydınlatmakla yükümlü olanlar ve yükümlülüğe aykırılığın sonuçlarına yer verilmiş ve sermaye piyasası ile bankacılık düzenlemeleri karşılaştırılmıştır. Daha sonra, Avrupa Birliği'nin konuya ilişkin Direktifleri ile çeşitli ülkelerin düzenlemeleri incelenmiş, konu ile ilgili uluslararası ilke ve standartlara yer verilmiştir. Çalışmamız, konuya ilişkin olarak tespit edilen eksikliklerin giderilmesine yönelik önerilerin sunulmasıyla sonlandırılmıştır
Özet (Çeviri)
The financial reporting crisis lived in the world and in Turkey with the results and the unjust treatment of the parties, have brought the topics of discipline and public disclosure up once more. Public disclosure is defined as giving information which is suitable to need and reality, about the managment and organization, activities, financial and non-financial situations and the risks those are exposed or may be exposed of the organization. Disclosed information should be accurate, complete, comprehensible, interpretable and easily accessible at low cost and be prepared to aid the individuals and institutions in their decision-making and presented equally. In Turkish capital markets and banking sector, common definitions which are comprehensive, monotonous and understandable about related parties, public disclosure items, restrictions and their limits are needed. In our study, first public disclosure is investigated in detail and its context, the topics of goal, functions and kinds of public disclosure, the informations those should be disclosed, the limits of public disclosure, the capital markets and banking legislation about public disclosure, the liables of public disclosure and the results of failing this liabilities are discussed and regulations of capital markets and banking are compared