Türkiye'de yerel yönetimler reformu bağlamında yerel yönetimlerin özerkliği ve denetimi
Decentralisation and supervision (control) of local governments in the aspect of local government reform
  1. Tez No: 208258
  2. Yazar: MEHMET KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Tanzimat sonrası reformlarla idare sistemimize giren birçok kurum gibi yerel yönetimler de 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren olusturulmaya baslanmıstır. Gerek Osmanlı gerekse Cumhuriyet dönemlerinin merkeziyetçi idari yapılarına ragmen, yerel yönetim birimlerine de yer verilmistir. Ancak bu yerel yönetim birimlerine özerk bir kimlik kazandırılamamıstır. Ancak dünyada meydana gelen degisim ve dönüsümler yerel yönetimler alanına da yansımıs ve var olan yapıları degistirmistir. Özellikle küresellesme ve Avrupa Birligi ademi merkezilesme sürecine büyük ivme kazandırmıstır. Bu süreç, Batı'da oldugu gibi ülkemizde de büyük gelismeleri tetiklemistir. Bu baglamda ülkemizde 1960'lardan itibaren tartısılan yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve özerkliginin saglanması konusunda nihayet mevzuat degisikligine gidilmis ve reform degimini hak edecek degisiklikler yapılmıstır. Bu reformla; Merkezin, yerel yönetimler üzerinde sahip oldugu denetim yetkisi oldukça sınırlandırılmıs, yogun vesayet denetimi yerine yargısal denetim asıl hale getirilmeye çalısılmıstır. Yerel yönetimlerin organları güçlendirilmis, hareket alanları genisletilmis ve yasal güvenceler arttırılmıstır. Yine yerel yönetimlerin faaliyet alanları genisletilmis fonksiyonel özerklik konusunda önemli adımlar atılmıstır. Ancak reformun mali ayagının eksik olması diger bir ifadeyle yerel yönetimlerin gelir kaynaklarının arttırılmaması ciddi bir eksiklik olarak var olmaya devam etmektedir. Yine bu degisikliklerin bir kısmı idarenin bütünlügü vb. sebeplerle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmistir. Çalısma konumuz olan ?Türkiye'de Yerel Yönetimler Reformu Baglamında Yerel Yönetimlerin Özerkligi ve Denetimi? konulu çalısmamız üç bölümde incelenmistir. Birinci bölümde; konunun kavramsal ve kurumsal yapısı, birlesme ve küresellesme süreciyle etkilesimi, günümüzde özerklik kavramının temelini olusturan demokrasi ve yerellik ilkeleri incelenmistir. kinci bölümde ise konunun Türkiye'deki tarihi seyri ve reform süreciyle birlikte özerklik kavramının kapsam ve kurumsal yapısı incelenmistir. Üçüncü ve son bölümde ise yerel yönetimlerin denetimi konusu ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
After Tanzimat Charter, local governments were established as other newer administrative institutions in Ottoman Empire during the 19th century. Ottoman Empire and its follower Republic of Turkey were both have a centralized system of government but also they had local governments. However there were no selfgoverning local units. During new century, European Union and globalization effects the way of thinking on local governments over the world. Also Turkey is effected from these wave and begin to discuss decentralization. Now decentralization is a present subject of administrative law. In this wave, decentralization derives from giving more powers to local governments which was a old discussing subject from 1960?s. At the end, Turkey made some necessary changes in law system which can be called as reforms. Reforms were limited administrative guardianship powers of central government on local governments. Guardianship powers were exchanged by judicial powers. Also the instruments of local governments had more powers, functional independence and jurisprudence guarantees. Although important reforms were done, the fiscal part of the reforms were missing. So local governments? problems about incomes were sustained and reforms were surrended. Some of the reforms were vetoed by Turkish Constitutional Court. Our thesis title is ?Decentralization and Supervision of Local Governments In The Aspect Of Turkish Local Government Reform?. There are three parts. In the first part, concepts and institutions of our subject, interaction with consolidation and globalization, democracy and subsidiarity as self-governments basis are take place. In the second part, Turkish experiment about self-government, reforms and concepts of self-government are examined. In the third and the last part, control of the local goverments make cleared.