Türk vatandaşlarının yurt dışında geçen sürelerinin borçlanılması ve türkiye'deki emeklilik hakları
Evaluating the period that the Turkish citizens had abroad as their social security and their retirement rights in Turkey
  1. Tez No: 208259
  2. Yazar: CİHAN ORHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ ŞUĞLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzde Almanya basta olmak üzere tüm dünyada, Sosyal Sigortalar Kurumu verilerine göre 3,6 milyon Türk vatandası yasamaktadır. Bu vatandaslarımız, bir gün aileleri ile birlikte anavatanları Türkiye'ye dönmek ümidiyle, yıllarca yurt dısında en agır islerde çalısmaktadır. Özellikle son dönemlerde, yurt dısında ortaya çıkan ekonomik krizler, issizlik ve hatta artan toplumsal karısıklıklar nedeniyle birçok vatandasımız anavatanlarına dönmektedir. Bu vatandaslarımızın yurt dısında geçen sürelerinin, sosyal güvenlikleri bakımından degerlendirilerek kendilerinin ve ailelerinin anavatanlarına döndüklerinde sosyal güvenlik hakkına kavusmaları, sosyal bir Devlet olan Türkiye Cumhuriyetinin en temel ödevlerindendir. Bu baglamda; tezimizde Türk vatandaslarının yurt dısında geçen sürelerinin borçlanılarak degerlendirilmesi ve Türkiye'deki emeklilik haklarını inceledik. Yurt dısında sayıları giderek artan milyonlarca vatandasımıza, Mahkemelere ve Kurumlara faydalı olacagına inandıgımız çalısmamız üç bölümden olusmaktadır. Bunlardan ilk bölümde, çalısmamızda yer alan bazı kavramların tanımı, yurt dısı hizmet borçlanmasının tarihsel gelisimi, unsurları ve kosulları ile borçlanma sonucunda sigortalıların sigortalılık baslangıç tarihini hesaplama yöntemi ele alınmıstır. kinci bölümle birlikte, borçlanılan sürelerin ülkemiz sosyal güvenlik kurumlarına baglı olarak geçen diger sürelerle birlestirilmesi konusu, günümüzdeki mevzuat ve yürürlüge girmesi beklenen 5510 sayılı Kanun çerçevesinde açıklanmaya çalısılmıstır. Üçüncü bölümde ise, yurt dısı hizmetlerinin borçlanılması sonucunda aylık baglanması konusu, özellikle yurda kesin dönüs kosulu ayrıntılı olarak incelenmistir. Bu baglamda Sosyal Sigortalar Kurumunun sigortalılıgın iptaline iliskin islemlerine karsı açılan davaların kesin hüküm nedeniyle reddedilmesi sorununa deginilmistir. Yine kısmi aylık baglanması, borçlanmadan vazgeçme ve primlerin iadesi konularına iliskin açıklamalar da bu bölümde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, according to the Social Securities Institution?s data 3.6 million Turkish citizens are living in the whole world. They are working in the heaviest jobs with the hope of coming back to their homeland Turkey with their families. Of course providing them and their families social security when they return back to their homeland is one of the important principle obligations of Turkey. In this context, we studied in our Thesis the subject of evaluating the period that the Turkish Citizens had Abroad as their social security and their Retirement rights in Turkey. Our Thesis that we believe to be beneficial to our millions of citizens living in foreign countries, to Courts and Institutions consists of three chapters. In the first part, description of some concepts that come up in our study, the historical development, elements and requirements of evaluating Periods that the Turkish Citizens had Abroad as their social security. In the second part, the subject of associating the evaluated periods with the other periods that the insured had affiliated to our country?s social security institutions was explained within the framework of current laws and the Law numbered 5510 which is to expected be effective soon. In the third part, the subject of being put on pension payment especially the requirement of returning back certainly was studied in a detailed manner. In this context, Social Security Organization?s processes regarding the cancellation of insurance and the problem of dismissing the lawsuits because of considered judgment was mentioned