İfa ile geçerlilik kazanan sözleşmeler
Validity of contracts by execution
- Tez No: 208260
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalısmamızın birinci bölümünde, sözlesme kavramı tanımlanmıs ve sözlesme türleri sıralanmıstır. Burada sözlesme türleri mümkün oldugu kadar çesitli sekilde ele alınmıstır. Tezin ikinci bölümü, sözlesme özgürlügünü ve sözlesme özgürlügünün (sözlesme serbestîsinin) bir sınırlaması olarak kabul edebilecegimiz sözlesmelerde geçerlilik sartları incelenmistir. Bu bölümde, sözlesme özgürlügünün felsefi temelleri üzerinde durulmus, Anayasa ve Borçlar kanunumuzda sözlesme özgürlügünün düzenlenisi açıklanmıstır. Sözlesme özgürlügünün dısa yansımaları olan sözlesme yapma, sözlesmenin diger tarafını seçme, sözlesmeyi ortadan kaldırma ve degistirme, sözlesmenin seklini belirleme ve sözlesmenin içerigini belirleme hürriyetleri tek tek açıklanmıs ve bu hürriyetlere getirilen sınırlamalar ortaya konmaya çalısılmıstır. Bu bölümde ikinci olarak sözlesmelerin geçerlilik sartları ele alınmıs ve sözlesmelerin geçerli olabilmesi için tasıması ya da tasımaması gereken sartlar detaylı olarak ele alınmıs ve incelenmistir. Ayrıca, sözlesmelerin geçerlilik sartları ele alınıp incelendikten sonra, sözlesmelerin geçersizligi ele alınmıs, doktrinde genel olarak kabul edilen ve bizim de katıldıgımız ayrıma uygun olarak, yokluk, geçersizlik ve iptal kabiliyeti olmak üzere sözlesmelerin bir takım eksiklikler nedeni ile karsılasabilecekleri geçersizlik türleri açıklanmaya çalısılmıstır. Tezimizin üçüncü bölümünde, ifa kavramı ele alınmıs, ifanın niteligi ve ifanın tarzı açıklanmıstır. Bu amaçla, ifanın konusu, ifanın tarafları ifa yeri ve ifa zamanı gibi konular incelenmistir. Tezin son bölümünde, yukarıda anlatılan nedenlerle geçersiz olan sözlesmelerin ifa ile geçerli hale gelip gelmeyecegi üzerinde durulmustur. Bu bölümde, uygulamada ifa ile geçerliligin en sık karsılasıldıgı geçersizlik hali olan sekil eksikligi nedeni ile geçersiz sözlesmelerin ifa edilmesi halinde geçerli hale gelip gelmeyecegi, çesitli ifa ihtimallerine göre tek tek ele alınmıs ve yorumlanmıstır. Bu bölümde, tek taraflı sözlesmeler, karsılıklı edimleri havi sözlesmeler ve sürekli edimli sözlesmeler açısından ifanın geçersizlik üzerinde doguracagı sonuçlar ayrı ayrı incelenmistir. Ayrıca irade ile beyan arasında istemeden meydana gelen uygunsuzluk hallerinde ifanın sözlesmelerin geçersizligine etkisi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The first part of this working ,contracts concept is defined and contract kinds are arranged.in this part, contracts in a wide sellection are approached as soon as possible. Second part of thesis has contract independence and contracts availability necessarily which is received that they are contract independence limitation...in this part, liberty of contracts philosophical basics are discorced and liberty of contract is explained how is composed in organic law and code of obligations.we explained severaly, contract settlement, chosing the other side of contract,abolition and chancing the contract,designation of contracts content and configuration.in this part second one the availability necessary of contracts are approached and contract necessarilies are investigated,it's explained which necessarilities contracts have to involve or not.Also,after availability necessarilies of contracts are investigated,invalid contract is approached; furthermore ,invalidity kinds are tried to explain.These are absence,invalidity and widebilty.This differantiationis adopted in doctrin and we agree. Third part of thesis,execution of contract is aproached,atribute of execution and form of execution are explained.For this porpose, subject of execution,portion of execution,place of execution and time to execution are investigated. The last part of the thesis,it's explained that can the invailed contracts which is told it up, be valid with execution or can't.At this part,it's annotated if the invalid contracts are administered which have incoplete form,are contracts valid or not. this frame is up againist generally.It 's investigated according to kinds of liability.in this part,results of about executain and invalidty are investigated and effects on one-sided contracts,indivisible contracts ,continious act contracts.Also ,executaion how effects to invalidity and inconvinience affairs which concides between desicion and involuntary are investigated.