Teknik analiz yöntemiyle hisse senedi getirilerinin analizi veİMKB uygulaması
Analysis of share certificate profit with the method of technical analysis and İMKB application
- Tez No: 94526
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN BEYAZITLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET I 1 Bu çalışmada teknik analiz yöntemiyle hisse senedi getirilerinin analizi teorik olarak incelenmiş ve konu İ.M.K.B. uygulamaları ile irdelenmiştir. Bu çerçevede; öncelikle piyasa kavramı üzerinde tanımlamalar yapılmıştır. Daha sonra sermaye piyasaları incelenmiş ve bu piyasaların önemi ile borsalar ve özellikle İMKB' sı üzerine tanımlayıcı bilgiler ve işleyişi hakkında açıklamalar yapılmıştır. Sermaye piyasalarında, hisse senetlerinin analizi temel ve teknik olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Temel analiz, bir hisse senedinden beklenen getiri ve riski tahmin etmek için o hisse senedi ve ait olduğu firma hakkında her türlü bilginin değerlendirilmesi ile ilgili bir yöntemdir. Temel analiz ile yapılan bu yöntemler çeşitli aşamaları içerir. Bunlar ; Ekonomi analizi, endüstri analizi, firma analizi, kar tahmini ve dağıtılacak kar payı ve hisse senedi fiyatının tahmini ; aşamalarıdır. Dünyada genel olarak temel analiz incelemeleri bu şekilde kabul görmüştür. Her bir analiz evresi farklı incelemeler gerektirir. Temel analiz, hisse senetlerinin makro ve mikro ekonomik verilere göre her zaman geçerli esas, veya gerçek değerini bulma iddiasında olup, teknik analizde günlük arz ve talepteki değişiklikler göz önüne alınmaktadır. Teknik analizde, bir menkul kıymete ilişkin değerlemede bulunurken, makro ve mikro ekonomik faktörlerin incelenmesi zorunlu değildir. Burada önemli olan, firmanın ne yaptığı değil, hisse senedinin borsadaki performansıdır. Her iki analiz yönteminin birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Temel analiz yapan bir analistin yeni bir haber veya bilgiyi başkalarından önce ve doğru olarak elde etmesi ve etkisi piyasaya yansımadan önce harekete geçmesi gerekir. Teknik analiz yapan bir analist için ise, fiyat hareketlerindeki değişimi algılayabilmek önemlidir. Teknik analiz yöntemleri geliştikçe yatırımcıların yatıran anlayışlarında birtakım değişmeler ortaya çıkmıştır. Temel analiz yaklaşımı olarak kabul edilen uzun vadeli“al ve tut”kavramına 139karşılık, teknik analizde trend dalgalarına dayanan dalgalı yatırım (al-sat çı yaklaşım) benimsenmiştir. Birçok avantajına rağmen, teknik analizin en büyük dezavantajı; bir fiyat formasyonunun veya teknik analiz kuralının yararlı sonuç vermesi ile piyasada herkesin aynı kuralı uygulamasıyla işlemez hale gelmesidir. Bu şekilde yapılan bir analizde birçok analist yanılgıya düşebilir. (gelişen teknolojiler ile birlikte teknik ve temel analiz yaklaşımları çeşitlendirilmiştir. Bunlardan biri olan ve Williams O'Neil tarafından geliştirilen“Canslım Yöntemi”son yıllarda geçerlilik kazanan yöntemlerden birisidir. Bu yöntemle yapılan bir çalışma aynı zamanda hem temel hem de teknik analiz için yapılması gereken birçok aşamayı kapsamaktadır. Bu çalışmaya göre kısa ve orta vadede teknik analiz yöntemleriyle hisse senedi analizi yapmak iyi getiri sağlamaktadır. Uzun vadeli (en az bir yıl) bir teknik analiz çalışması yatırımcıyı koruyamamaktadır. Teknik analiz yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsur, bir hisse senedi üzerinde en az 8-10 tane analiz yönteminin çalışılması gerekliliğidir. Dünyada sermaye piyasalarının gelişmiş olduğu ülkelerde ve büyük borsalarda teknik analiz daha sağlıklı sonuçlar vermektedir; IMKB' de ise, bu piyasada işlem gören şirketlerin sayısı arttıkça daha etkili ve sağlıklı sonuçlar ortaya çıkacaktır. 140ABSTRACT Ilı this study, the analysis of the share certificate income is theoritically examined by technical analysis method and the applications of Istanbul Stock Exchange. In this manner; firstly, the definitions on the concept of market are made. Later, capital market is investigated and the importance of it is explained. The information about the stock exchange and Istanbul Stock Exchange is also given. }[n the capital market, the analysis of share certificate is performed fundamental and technically. Fundamental analysis is a method which related to the information about a share certificate and 5ts firm in order to predict the income and the risk of this share certificate. The methods done by the fundamental analysis consist of various stages. These stages are ; economy analysis, industrial analysis, firm analysis, profit prediction, divided and the prediction of share certificate price. In the world, the fundamental analysis examinations are accepted in ; this manner. Each analysis stage necessities various investigations. The fundamental analysis finds the basic and the true value of the share certificates due to the macro and micro economical data and the variation of daily supply-demand is considered in the technical analysis. In the technical analysis, there is no obligation in the examination of the macro and micro economical factors during the evaluation of stock exchange. The only important thing is the performance of the share certificate in the stock exchange, not the actions of the company. Each analysis method has advantages and disadvantages relative to each other. The analyst who performs the fundamental analysis should have a trully new information prior to others and should move before it influences the market. If the technical analysis is for an analyst, it is important to perceive the variation of price fluctuations. As the technical analysis methods proceed, some variations on the meaning of investment occur. As reverse to long term“buy- and-hold”concept as the approachment of the fundamental analysis, in the technical analysis, 141
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ilı this study, the analysis of the share certificate income is theoritically examined by technical analysis method and the applications of Istanbul Stock Exchange. In this manner; firstly, the definitions on the concept of market are made. Later, capital market is investigated and the importance of it is explained. The information about the stock exchange and Istanbul Stock Exchange is also given. }[n the capital market, the analysis of share certificate is performed fundamental and technically. Fundamental analysis is a method which related to the information about a share certificate and 5ts firm in order to predict the income and the risk of this share certificate. The methods done by the fundamental analysis consist of various stages. These stages are ; economy analysis, industrial analysis, firm analysis, profit prediction, divided and the prediction of share certificate price. In the world, the fundamental analysis examinations are accepted in ; this manner. Each analysis stage necessities various investigations. The fundamental analysis finds the basic and the true value of the share certificates due to the macro and micro economical data and the variation of daily supply-demand is considered in the technical analysis. In the technical analysis, there is no obligation in the examination of the macro and micro economical factors during the evaluation of stock exchange. The only important thing is the performance of the share certificate in the stock exchange, not the actions of the company. Each analysis method has advantages and disadvantages relative to each other. The analyst who performs the fundamental analysis should have a trully new information prior to others and should move before it influences the market. If the technical analysis is for an analyst, it is important to perceive the variation of price fluctuations. As the technical analysis methods proceed, some variations on the meaning of investment occur. As reverse to long term“buy- and-hold”concept as the approachment of the fundamental analysis, in the technical analysis, 141cyclical investment (the approachment of buy-and-sell) depending on the trend currents is accepted. The disadvantage of the technical analysis is that, a price formation and the rules of technical atnalysis get a favorable result and they becomes unapplicable by means of the same rule applied by everybody in the market. An analysis done by this method cause many analyst to make a mistake. Thi ie technical and fundamental analysis approachment is diverse by means of the developed technology. On of these methods improved by Williams O'Neil is“canshm method”, which has been valid recently. A work done by this method includes various stage of both fundamental and technical analysis. According to this study, performing the share certificate analysis by means of the short and long-term technical analysis provide an income. A long-term (at least one year) technical analysis study can not protect an investor. The most important criterion during the performance of technical analysis, is to use at least 8-10 analysis methods on one share certificate. In the countries of developed capital market and huge stock exchange, technical analysis processes effectively. Technical analysis operations related with share certificates in Istanbul Stock Exchange will give the effective and the best results as the number of the firm increases. 142