Aile işletmelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında aile ve işletmenin rolü, Hatay'da aile işletmeleri üzerine bir araştırma
The rol of family business on maintaining sustainability of family business, a case study related to family business in Hatay
- Tez No: 208272
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonominin vazgeçilmez bir parçası olan aile işletmelerinin milli gelire etkisi, istihdam yaratması, yerel ve bölgesel kalkınmayı sağlaması aile işletmelerinin sürdürülebilir olmasını daha da önemli kılmıştır. Aile işletmelerinde sürdürülebilirlik, ailede ve işletmede yaşanan sorunların birlikte çözümünü hedefleyen bir anlayış içinde işletmenin nesiller boyu yaşamasıdır. Aile ve işletme sistemi, çatışmalar, bayanların aile işletmelerindeki etkisi, planlamalar, yetki devri, profesyonel yönetim gibi faktörler aile işletmelerinde sürdürülebilirliği, başka bir anlatımla, nesilden nesile devri etkilemektedir. Çalışma beş kesimden oluşmaktadır. Birinci kesimde çalışmanın amacı, önemi, hipotezi ve yöntemi açıklanmıştır. ikinci kesimde aile işletmelerinin tanımı, kuruluş biçimleri, genel özellikleri, aile işletmelerinin avantajlı ve dezavantajlı yönleri ile aile işletmelerinde yaşanan genel sorunlar yer almaktadır. Literatür taraması ile aile işletmelerinin yapılmış olan tanımları ve aile işletmelerinin özelliklerine de bu bölümde yer verilmiştir. Üçüncü kesimde aile işletmelerinde sürdürülebilirlik kavramı ve aile işletmelerinin nesiller boyunca varlığını başarı ile sürdürebilmesinin gerekliliği ve önemi yer almaktadır. Burada aile işletmelerinin sürdürülebilirliği belirleyici faktörler ayrı ayrı ve etkileri ile tanımlanmış, daha sonra bu faktörlerin birbirleri ile olan ilişkileri, olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınmıştır. Dördüncü kesimde aile işletmelerin sürdürülebilirliğinde aile ve işletmenin rolü üzerine yapılan araştırmanın analiz ver bulguları yer almaktadır. Bu çalışmada, aile işletmelerinin sürdürülebilirliğini sağlayacak temel etmenleri ortaya koymaya yönelik SFB (Sustainability Family Business) modeli kullanılmıştır. Bu modele göre aile işletmelerinin sürdürülebilirliği, hem ailenin hem de işletmenin başarı ve etkisi ile açıklanabilmektedir. Son kesimde kuramsal çalışma ve araştırma bulguları ışığında genel değerlendirmeye ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the family businesses which are the indispensable part of economy not only in our country but also in the world, have efficacy on national income, creating employment, enhancing local and regional development, all these issues make sustainabilty of family more crucial. A conception aiming to solve the problems in family and enterprises, sustainability of family businesses means to live through the generations. The factors such as family and business system, conflicts, the efficacy of women in business enterprises, transfer of authorization effect the sustainability in family enterprises; In other words all these issues effect the transition through the generations. This study consists of four chapters. The first chapter is about the aim, importance, method and the limitations of the issue. Briefly, enterprise and familial succession in sustainability of family businesses are discussed in this chapter. Following second chapter includes the definiton of family businesses, establishments, common features, advantages and disadvantages of family businesses and common problems. As a result of literature search, the definitions of family businesses and specifications are explained in this chapter. The third chapter takes sustainability concept in family businesses and the improtance and necessity of sustaining a family business successfully for years and transfer it to the next generations. In this chapter, the factors which defines the success, are studied particularly with their effects. Then, the effects of these factors to each other is studied at all points. The fourth chapter deals with the the definitons related to role of family and businesses in sustainability of family businesses and analysis on variables. The responses acquired from the interviews are evaluated. ii In order to bring up the basic factors on maintaning the sustainability of family businesses, ?Sustainability Family Business? (SFB) model is used in this study. Sustainability of family businesses is exemplified with the success of both family and enterprise in this model.