Tüketicilerin marka bağlılığını etkileyen faktörler ve Antakya'daki kadınların çamaşır deterjanı markası bağlılığına yönelik bir araştırma
The factors which effect the consumers? brand loyalty and a study in Antakya about women?s brand loyalty related to clothe detergent brands
  1. Tez No: 208271
  2. Yazar: SAKİNE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde pazarda çok sayıda ürün bulunması, birçok ürün arasında farklılıgın kalmaması, teknolojide gelismelerin ürünlere uyarlanması rekabetin tüm boyutlarıyla agırlıgını hissettirmesine neden olmaktadır. Bu baglamda markaların alıcı belleginde yer edinmesi, sürekli marka baglılıgı yaratılması önemli amaçlar haline gelmektedir. Bu nedenle firmalar, alıcının satın alma davranıslarında markanın ne derece önemli oldugunu, marka özelliklerinin alıcı tercihlerini nasıl yönlendirdigini ve alıcıların marka seçimi ve kullanımında nelerin etkili oldugunu bilmelidirler. Bunun yanı sıra marka baglılıgının olusum asamalarında, alıcıların hangi kosulların etkisinde bulunduklarını ve her asamada alıcıların markayla ilgili sahip oldugu bilgi, düsünce ve tutumlarının hangi boyutta oldugunu bilmek, firmalara önemli rekabet avantajı saglamaktadır. Alıcıların markayı tercihinde bir çok faktör rol oynar. Alıcılar markalar arasında seçim yaparken, tercihlerini, beklentilerine en iyi cevap verecek olandan yana kullanmaktadırlar. Markalar alıcının satın alma kararı vermesinde önemli bir bilgi kaynagıdır. Marka baglılıgını incelemek üzere yapılan bu çalısmada bes bölüm yer almaktadır. Birinci bölümde, çalısmanın konusu, önemi, hipotezi ve yöntemi ile ilgili bilgiler verilmistir. kinci bölümde, markanın çesitli tanımlarına yer verilmis olup, ürünler, tüketiciler ve firmalar açısından markanın önemi ve sagladıgı yararlar ile markanın pazarlama karmasındaki yeri açıklanmıstır Üçüncü bölümde, marka baglılıgının tanımı ve önemi, bilesenleri, türleri ve olusum asamaları yer almaktadır. Tüketicilerde marka baglılıgı olusumuna etki eden faktörler de bu bölümde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recently, due to increassng variety of products in markets, and decreasing of the differences among product qualification, and adaptation the developments of technology to the products, firms have faced hidden competition strongly. Therby taking position with the brand in the mind of the consumers and creating brand loyalty are becoming important goals of the firms. Therefore, firms sholud be aware of the importance of the brand in buying behavior and how brand characteristics direct the buyer preferences and which factors the the facts influence the choising and using brands. Besides, in the stages of brand loyalty, knowing which dimensions affect to consumer brand preferences and the degree of knowledge, thoughts and attributes of consumers related to brand provide the firm crucial competition advantage. A lot of facts play role in buyer preferences of brands. They usually prefer the brand which gives him/her the maximum benefit. Brand is one of the important information sources in this process. In this study aimed investigating brand loyalty five sections are involved. In the first section, the purpose and value of the study and hypothesis and method of the study are presented. In the second section, it is placed the various definitons of brand, and the importance of for consumers, products and firms, and the benefits of branding. Additionally, weight of the brand in the marketing mix is explained. In the third section, the definition of the brand loyalty, its importance, kind of loyalties, and loyalty process are placed. The influential factors on brand loyalty are also explained in this section.