Emeviler dönemi şiddet hareketleri
Movements of violence at the Umayyad period
  1. Tez No: 208283
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Konu, Emevîler döneminde meydana gelen siddet hareketleri; nedenleri, bunlara karsı uygulanan politikalar ve etkilerinin incelenmesi seklinde ele alınmıstır. Çalısmamız giris ve bes bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde, kaynaklar ve metot hakkında bilgi verildikten sonra ?siddet?in kelime ve terim anlamları açıklanarak kaynakları üzerinde durulmus ve siddet-devlet iliskisi incelenmistir. Birinci bölümde, Emevî toplumunda siddetin kökenleri arastırılmıstır. Söz konusu dönemde siddetin, yönetimden kaynaklanan nedenlerin yanında ekonomik, toplumsal ve siyasal sebeplerin oldugu tespit edilmistir. kinci bölümde, devlete karsı gerçeklestirilen siddet hareketleri arastırılmıs, bu dönemde faaliyet gösteren basta Hariciler olmak üzere Hz. Ali taraftarlarının gerçeklestirdikleri siddet hareketleri incelenmistir. Üçüncü bölümde, toplumsal siddet olayları ele alınmıstır. Bu çerçevede kabile çatısmaları, mevali isyanları ile bu grubun karıstıgı olaylar ve diger toplumsal hareketlere yer verilmistir. Dördüncü bölümde, Emevî hanedanındaki taht kavgaları ile devlet görevlilerinin isyanlarını içeren iktidar mücadeleleri incelenmistir. Besinci bölümde ise siddet olaylarına karsı devletin uyguladıgı politikalar ve bunların toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel etkileri arastırılmıstır. Sonuçta, siddetin Emevîler döneminde de belirgin bir sekilde var oldugu ve toplumunun siyasî, dinî, ekonomik ve sosyal hayatı üzerinde derin izler bıraktıgı tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The subject: It was handled to analyse to violence movements occurring in Umayyad Period, its reasons, policies which was applied against them and influences. Our study became introduction and five chapters. In introduction chapter, after it was informed about sources and method, it was explained to meanings of word and term. It was emphasized to sources. It was analysed to violence-state connection. In first chapter, it was searched to sources of violence in Umayyad community. In the said period, it was confirmed to both reasons sourcing from government and economic, social and political reasons of force. In second chapter, it was searched to acts of force which was actualized. It was analysed to acts of force which sympathizers of Hz. Ali actualized especially Exteriors which showed activity in this period. In third chapter, it was handled to communal violence events. In this field, it was given away to tribe conflicts, slave rebellions and events which this group interfused and other communal activities. In fourth chapter, it was analysed to rulership combats involving to throne fights in Umayyad dynasty and rebellions of government on duty. In fifth chapter, it was searched to policies which government enforced against violence events and communal, political, economic and cultural influences of these. Consequently, it was confirmed that violence was in Umayyad period markedly and it stamped in political, religious, economic and social life of community.