Ceza müeyyidesi
Criminal sanction
- Tez No: 208284
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ceza müeyyidesi başlıklı bu çalışmada ?ceza kavramı? teorik olarak incelenmiş ve yeni Ceza Kanununda söz konusu kavrama ilişkin olarak yapılan düzenlemeler ele alınmıştır. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, ceza müeyyidesi kavramı genel olarak açıklanmış, ardından cezanın işlevi hakkındaki teorilere ve söz konusu müeyyidenin sahip olması gereken özelliklere değinilmiş, son olarak da yeni Kanunda yer verilmiş olan ceza türleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise modern ceza hukukunun önemli bir unsuru olan bireyselleştirme kavramı ile hakimin cezayı belirlemedeki takdir yetkisine değinilmiş, sonrasında da somut cezanın hangi kurallar çerçevesinde belirleneceği ve cezanın değişmesi sonucunu doğuracak nedenlerin ne şekilde uygulanması gerektiği ayrıntılı bir biçimde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of this study entitled ?criminal sanction?, after having elaborated the concept of criminal punishment in its theoretical dimension, we have sought to describe systematically the way it is regulated by the novel Turkish Criminal Code. Our study made up of two chapters, comprises the following issues in its 1st chapter: the explanations pertaining to the general meaning of the concept and its justification; theories as to the functions that the said legal instrument serves in the society; the characteristic traits each type of criminal punishment should bear and finally the classification of criminal punishment as adopted by the Turkish Criminal Code. The second chapter deals with the problem of the judge?s discretionary power in fixing the concrete punishment in each individual case according to the personal characteristic traits of the offender and the normative regulation of the afore said problem by the Turkish Criminal Code.