Trafik sigortası bilgi merkezinin trafik sigortasına etkisi üzerine ekonometrik inceleme
An econometric analysis of the impact of traffic insurance information center on traffic insurance
  1. Tez No: 208295
  2. Yazar: FATMA EBRU GENÇOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Ekonometri, Sigortacılık, Documentation and Information, Econometrics, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türk sigortacılık sektörü son yıllarda büyük gelişmeler göstermekle birlikte, denetim faaliyetlerinin yetersizliği ve kayıtdışılık sektörün bilinen sorunları arasında olagelmiştir. Bu durum, hukuken zorunlu ve sektörde önemli bir paya sahip olan motorlu taşıtlara ilişkin trafik sigortası için farklı değildir. Trafik sigortası branşında bu sorunları çözmek ve sektörün gelişimine katkıda bulunmak üzere, Trafik Sigortası Bilgi Merkezi (TRAMER) adı altında 2004 yılında yeni bir yapılanmaya gidilmiştir. TRAMER'in sigortacılık sektöründe prim üretimini ve trafikte kayıtlı araçların sigortalanma oranını artırması beklenmektedir. Bu çalışmada, 1995 yılının ilk çeyreği ile 2005 yılının son çeyreği arasındaki dönem için zaman serileri yöntemleri kullanılarak reel prim üretimini belirleyen etkenler incelenmiştir. Ekonometrik bulgular, beklentilere uygun olarak, trafikteki sigortalı araç sayısı ve enflasyon oranının reel prim üretimini belirleyen etkenler olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, modele ilişkin yapılan yapısal değişiklik testleri sonucunda, TRAMER'in faaliyete geçmesinin reel prim üretimini açıklayan değişkenlerin katsayılarında herhangi bir değişikliğe neden olduğuna dair kesin bulgular elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Although there have been significant developments in Turkish insurance market recently, insufficient audit of the insurance companies and unregistered activities are well-known bottlenecks in the sector. Third party motor liability (traffic) insurance, which is legally mandatory and one of the main leading branches of the sector, also suffers from these shortcomings. In order to find a way to remedy these problems and to make contribution to the sector, a new organization, namely Traffic Insurance Information Center (TIIC), was established in 2004. It was expected that establishment of TIIC would cause to increase both in premium production of traffic insurance sector and number of insured cars. In this study, the determinants of real premium production in national insurance sector are examined by using time-series methods for the period from first quarter of 1995 to last quarter of 2005. The econometrics findings are in line with our initial expectations, and they reveal that number of insured cars and inflation rate are the variables in determining real premium production function. On the other hand, according to structural tests applied to the model, there are no clear findings that TIIC would cause any change in the parameters of the determinant variables.