Şihabeddin sühreverdi hayatı eserleri ve tasavvuf anlayışı
Suhreverdi and his understanding of tasawwuf
- Tez No: 208299
- Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM CEBECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 643
Özet
Sühreverdî, XII. yüzyılda yaşamış, büyük bir mütefekkir ve mutasavvıftır. Devrin en önemli ilim ve fikir merkezi olan Bağdat'ta medrese müderrisliği yapmıştır. Amcasının adına nispet edilen Sühreverdiyye tarikatının kurucusu olarak da kabul edilen Sühreverdî, bu tarikatın usul ve âdâbını tespit etmiş ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Sühreverdî, sayesinde bu tarikat başta Irak, Hindistan, İran ve Anadolu'da müntesipler bulmuştur. Bu çalışmamız, bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında; Sühreverdî'nin yaşadığı dönemin sosyo-kültürel yapısını, dini, siyasî ve ilmî durumunu incelemeye çalıştık. Birinci bölümde; Sühreverdî'nin hayatı, kişiliği, şeyhleri, halîfeleri ve eserleri ele alınmıştır. Sühreverdî'nin hayatını ise tasavvuf öncesi hayatı, soyu, ailesi, doğum tarihi, tasavvufa intisabı, şeyhleri, halîfeleri, vefatı ve kabri başlıkları altında inceledik. Sühreverdî'nin eserleri tek tek incelenmiş, kütüphanelerimizdeki nüshalarına işaret edilmiştir. İkinci bölümde ise; Sühreverdî'nin tasavvufî görüşleri ele alınmış, tasavvuf felsefesinin çeşitli konuları üzerinde durularak gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Bu bölüm de kendi arasında beş kısma ayrılmış; birinci kısımda, temel tasavvufî kavramlar, ikinci kısımda bilgi nazariyesi, üçüncü kısımda insan ve değeri, dördüncü kısımda haller ve makamlar, beşinci kısımda tasavvufî uygulamalar ve seyr ü sülûk kavramları incelenmiştir. Biz bu çalışmamızda Sühreverdî'nin düşünce dünyasını incelemeye çalıştık. Gördük ki, üstün bilgisi ve konulara vukûfiyeti sayesinde Sühreverdî, tasavvuf felsefesi açısından anlaşılması güç ve zor meseleleri bile, halkın anlayacağı bir seviyeye indirmiştir. Böylece toplumun her kesimine düşüncelerini kolaylıkla ulaştırabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Suhrawardi is a prominent thinker and Sufi lived in XII. Century. He was a scholar (mudarris) of the university (madrasa) in Baghdad, which was the most significant center of science and thought of the age. Recognized as the founder of Suhrawardiyya Sufi path attributed to his uncle?s name, Suhrawardi set the procedures and practices of this Sufi path (tariqa) and enabled these to become widespread. With Suhrawardi, this tariqa had affiliates mainly in Iraq, India, Iran and Anatolia. Our current study comprises of one introduction and two main sections. In the introduction section, we tried to examine the socio-cultural, religious, political and scientific situation of the period which Suhrawardi lived in. In the first section, we focused on the life, personality, Sufi masters, successors and works of Suhrawardi. We classified Suhrawardi?s life under the headings ?his life befor e tasawwuf, his descent, family, date of birth, his initiation in tasawwuf, his Sufi masters, successors, death and his grave?. Works of Suhrawardi are examined single by single, and their copies in our libraries are referred to. In the second section, Sufi thoughts of Suhrawardi are studied together with assessments with focus on various issues of his mystical philosophy. This section is also divided into five parts in it, in the first part, basic Sufi concepts, in the second part his theory of knowledge , in the third part human and his value, in the fourth part the spiritual states (hal) and maqams were studied, and the fifth section focuses on Sufi practices and the concept of spiritual travel ( sayr u suluk ) In this study, we tried to focus on the thinking world of Suhrawardi. We have seen that, thanks to his superior knowledge and awareness of the issues, he managed to make even the hardest issues of mystical philosophy that are difficult to be comprehended understandable by the public. He thus could disseminate his thoughts to every section of the society.