Londra deniz hakemleri birliği (lmaa) tahkim yargılaması
London maritime arbitrators association (lmaa)arbitration procedure
- Tez No: 208312
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Deniz ticaretine iliskin uyusmazlıkların, devlet mahkemeleri yerine tahkim yoluyla ilk kez çözüme kavusturulması, tahkimin ortaya çıkısı ile hemen hemen aynı döneme rastlar. Özellikle Londra, bu tarihsel süreç içerisinde deniz tahkiminin en önemli merkezlerinden biri olma özelligini daima muhafaza edebilmistir. Merkezi bu sehirde bulunan ve deniz ticaretinden dogan uyusmazlıkların mahkemelere basvurulmaksızın çözüme kavusturulması konusunda öngördügü Kurallara sadece ngiltere'de degil, tüm dünya genelinde sıkça basvurulan London Maritime Arbitrators Association (?LMAA?) da, kurulus tarihinden günümüze kadar basarıyla faaliyet göstermistir LMAA Kuralları, tahkim yoluna basvuracak taraflara, uyusmazlıgın özellikleri ve serbest iradeleri dogrultusunda tercih edebilecekleri çesitli kurallar sunmaktadır. Çalısmada, Kurumun bahsi geçen Kurallarından ?LMAA Tahkim Kuralları? olarak anılan, en son 1 Ocak 2006 tarihinde degisiklige ugrayan ve halen yürürlükte olan hükümleri incelenmistir. Dört bölümden olusan çalısmanın ilk bölümünde, tahkim kavramı, özellikleri, çesitleri ve tarihçesi hakkında genel açıklamalarda bulunulmustur. Ardından deniz tahkiminden de bahsetmek suretiyle LMAA tahkiminin, ?tahkim? kavramı içindeki yeri belirlenmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde, birligin genel yapısına, uyusmazlık çözüm yöntemlerine, LMAA Kurallarının özelliklerine ve birbirlerinden ayrılan yanlarına deginilmis, üçüncü bölümde ise tahkim usulünün temel unsurları olan hakem ve tahkim sözlesmeleri ile tahkim basvurusunun yapılması için gerekli islemler hakkında açıklamalarda bulunulmustur. Dördüncü ve son bölümde ise, LMAA tahkimi, yargılama kuralları ve sırası dikkate alınarak incelenmis, bölümün sonunda ise, hakem kararına iliskin hükümler açıklanmıstır. 2 Bu çalısmada cevabı aranan temel sorular ise kısaca sunlardır: - LMAA'nın örgütlenmesi nasıldır? - LMAA Kurallarıyla ne tür uyusamazlıklar karara baglanmaktadır? LMAA bu uyusmazlıklaı çözüme kavusturmak amacıyla ne tür kurallara sahiptir? -LMAA Tahkim Kuralları dogrultusunda yürütülen yargılama usulü nasıl islemektedir? - LMAA Tahkim Kurallarının 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanununu (?MTK?) ve Birlesmis Milletler Milletlerarası Ticarî Tahkim Komisyonu (United Nations Commission on International Trade Law- ?UNCITRAL?) tahkim kuralları ile tanınmıs diger tahkim kurumlarıyla [örn. Milletlerarası Tahkim Odası (International Chamber of Commerce-?ICC?), Londra Milletlerarası Hakem Divanı (London Court of International Arbitration-?LCIA?), vb.] tahkim yargılaması açısından önem arz eden farkları ve benzerlikleri nelerdir?
Özet (Çeviri)
The first time when the disputes related to commercial maritime were settled through arbitration instead of state courts approximately corresponds to the same period when the concept of arbitration was born. Throughout this historical process, particularly London has kept the characteristic of being one of the most important centres of maritime arbitration. Having its headquarters in this city, London Maritime Arbitration Association (?LMAA?) has been actively functional since the day it was founded; and its Terms for settling the disputes rising in maritime commercial without applying to courts have been used not only in England but also everywhere else in the world. The Terms of LMAA provide an opportunity to the parties to choose the suitable rules according to their free will and the particular characteristics of the disputes. This thesis argues the LMAA Arbitration Procedure; the rules of which have been most recently modified on January 1st, 2006 lastly and are still effective. This study is composed of four parts. In the first part; an overview is provided about the concept ?arbitration?; including its meaning, scope, history and features. After that, ?maritime arbitration? and the position of LMAA Arbitration Rules in the general meaning of ?arbitration? are discussed. In the second part, the overall constitution and types of the Rules of Association are explained. The main components of the arbitration procedure; arbitration agreement and application procedure for arbitration are mentioned on the third part. Finally in the fourth part, LMAA arbitration procedure and the provisions of arbitration award are studied in detail. Briefly, this study aims to answer the following question: - What are the features of the LMAA organization? 2 - What kind of disputes are to be resolved in accordance with the LMAA Terms? What type of rules does the LMAA apply to resolve these disputes? - How does the LMAA Arbitration Procedure work? - What are the main differences and similarities between LMAA Arbitration Terms and International Arbitration Act (Law No: 4686), United Nations Commission on International Trade Law (?UNCITRAL?) arbitration rules and other world-famous and well known arbitral bodies such as International Chamber of Commerce (?ICC?) and London Court of International Arbitration (?LCIA?)?